بایگانی برای دی, ۱۳۹۱

دوازدهمین کنگره پروستودونتیست های ایران

بدون نظر

دوازدهمین کنگره پروستودونتیست های ایران با حضور جمعی از اساتید و دندانپزشکان این رشته و دیگر علاقمندان از تاریخ ۲۶ لغایت ۲۹ دی ماه سال ۹۱ در مرکز همایش های هتل المپیک تهران برگزار میگردد.
طی چهار روز برپایی این کنگره محققین و پژوهشگران محترم آخرین دستاوردهای علمی و تخصصی و مطالعات خویش را برای آگاهی شرکت کنندگان ارائه خواهند نمود. همزمان با برگزاری کنگره تعدادی از شرکتهای فعال و معتبر در زمینه تجهیزات، مواد و لوازم دندانپزشکی و صنایع وابسته در نمایشگاه جانبی، تازه ترین تولیدات داخلی و محصولات وارداتی خود را در معرض دید عموم قرار خواهند داد. شرکت پردازش سیستم پرنیان همچون گذشته بعنوان یکی از شرکت های پرتلاش در عرصه تولید نرم افزارهای پزشکی با ارائه محصولات جدید نرم افزاری خویش منجمله:
۱- نرم افزار مدیریت مطب «لبخند» (با امکانات و قابلیت های کاملتر)
۲- نرم افزار مدیریت مرکز رادیولوژی «پرنیان»
۳- نرم افزار جامع مدیریت کلینیک «لبخند»
۴- و معرفی نرم افزار پزشکی سیب سرخ (در دست تهیه)
حضوری پر رنگ در این نمایشگاه خواهد داشت.


آمار ضد و نقیض از تعداد دندانپزشکان در ایران

بدون نظر

آمار ضد و نقیض از تعداد دندانپزشکان در ایران
تناقض‌گویی در آمار دندان‌پزشکان ایرانی (اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۱)
صحبت‌های رسانه‌ای مدیران حوزه سلامت و دندان‌پزشکی در آستانه روز دندان‌پزشکی و ارایه آمار ضد و نقیض از تعداد دندان‌پزشکان کشور، نشان داد هنوز هیچ آمار مستند و قابل دفاعی از خانواده دندان پزشکی کشور وجود ندارد.
درحالی‌که وزیر بهداشت در پیام خود به مناسبت روز دندان‌پزشکی تعداد دندان‌پزشکان را بیش از ۲۳هزار نفر عنوان کرد، دکتر محمد حسین خوشنویسان، در همایش روز دندان‌پزشک در مشهد، گفت: در حال حاضر در کل کشور حدود ۲۰ هزار نفر دندان‌پزشک مشغول به کار هستند که از این تعداد ۱۸ هزار نفر از آنها را دندان‌پزشکان عمومی و حدود سه هزار نفر را دندان‌پزشکان متخصص تشکیل می‌دهند.
اما دکتر حمید صمدزاده، قائم مقام اداره سلامت دهان وزارت بهداشت در سخنان خود تعداد دندان‌پزشکان فعال در مراکز بهداشتی کشور را ۲۵ هزار نفر ذکر کرد و گفت: ۱۰ درصد از این تعداد در مراکز بهداشتی دولتی و بقیه در مراکز بهداشتی خصوصی فعالیت دارند.
دکتر شهاب الدین صدر نیز در سخنان خود در روز دندان‌پزشکی جمعیت دندان پزشکان را افزون بر۲۲هزار نفر دانست. این درحالی است که سازمان نظام‌پزشکی مهم‌ترین مرجع اماری برای تعداد دندان پزشکان محسوب می‌شود، اما هیچ گاه آمار مشخصی از جمعیت خانواده دندان‌پزشکی منتشر نکرده است. معاونت درمان بسیاری از دانشگاه‌های علوم‌پزشکی نیز به بهانه محرمانه بودن، از ارایه آمار درست در این زمینه خودداری می‌کنند. اما طبق نتایج یک مطالعه آماری که در سال ۸۸ از سوی وزارت رفاه منتشر شد تعداد دندان‌پزشکان ایرانی در ان مقطع زمانی بیش از بیست و سه هزار نفر پیش‌بینی می‌شد.
در حال حاضر آمار غیر رسمی حکایت از ثبت حدود ۳۲هزار دندان‌پزشک در سامانه سازمان نظام‌پزشکی دارد. نکته قابل توجه این است که طی سال‌های اخیر تعداد زیادی از دندان‌پزشکان ایرانی با سودای ادامه تحصیل یا کار، از کشور مهاجرت کرده‌اند که احتمالا با کسر دندان‌پزشکان مهاجر، از کار افتاده و متوفیان، تعداد دندان پزشکان فعال در حوزه بهداشت و درمان را می‌توان بالغ بر ۲۵هزار نفر پیش‌بینی کرد.


چند اصطلاح متداول دندانپزشکی

بدون نظر

چند اصطلاح متداول دندانپزشکی
آمالگامDental amalgam: ماده فلزی که جهت پرکردن دندان به کار می رود.این ماده از ترکیب آلیاژ،قلع و نقره با جیوه درست می شود.در چند ساله اخیر تحقیقات زیادی در مورد اثرات مضر جیوه داخل آمالگام انجام شده است ولی هنوز اتفاق نظری در مورد این مضرات وجود ندارد.این ماده مزایای زیادی از نظر دوام و سهولت کاربرد دارد ولی از نظر زیبائی مقبول نیست .آمالگام در طولانی مدت باعث تیره شدن عاج ومینای دندان ترمیم شده می شود.در دندانپزشکی نوین در بسیاری از مواردی که امکان پذیر است از موادهمرنگ دندان نظیر کامپوزیت به جای آمالگام استفاده می شود.

کامپوزیت: Dental composite یکی از مورد استفاده ترین مواد ترمیمی همرنگ دندان است.این ماده از ترکیب مواد پلاستیکی مخصوص با فیلر های شیشه ای است. ظاهر ترمیم های کامپوزیت بسیار شبیه دندان طبیعی است. به طور معمول این مواد به صورت خمیری می باشد که پس از قرارگرفتن در حفره دندان توسط دندانپزشک با تابش نور محکم می گردد .به این دسته از کامپوزیت ها لایت کیورLight cure می گویند.
کراون یا روکش Crown:سرپوشی از جنس چینی و یا قلز و چینی می باشد که برروی تاج دندان قرار میگیرد.از کراون برای باز سازی دندان هائی که مقدار زیادی از بافت خود رابه علت پوسیدگی و یا ضربه از دست داده اند استفاده میشود. در سال های اخیر با به بازار آمدن چینی های مقاوم استفاده از روکش های تمام چینی در دندان های جلو معمول شده است.


دستورالعمل های خانگی برای سفید کردن دندان ها

بدون نظر

دستورالعمل های خانگی برای سفید کردن دندان ها
روزی چند تا لیوان ؟ ۲ لیوان چای، یک فنجان قهوه ترک کوچک، فقط برای دلخوشی بعدازظهرها، و یکی دو تا لیوان بزرگ قهوه فوری شبانه برای آنکه بیدار بمانی و به پروژه هایت برسی یا کارهای خانه را تمام و کمال انجام بدهی. این وسط شاید گاهی اوقات یک قوطی آب آلبالوی ترش هم حالت را سرجایش بیاورد. اگر حساب و کتاب را درست و تمام و کمال انجام بدهی، می بینی روزانه، مقدار زیادی مایعات رنگی نوش جان می کنی در رنگ ها و طرح های مختلف. بعد هم صبح به صبح وقتی آماده بیرون رفتن از خانه ای، نگاهی به صورتت می اندازی، لبخندی می زنی و بعد با نارضایتی، پیش خودت، از رنگ زرد دندان هایت گله و شکایت می کنی…
سفید کردن دندان ها
سال های پیش و شاید همین امروزه روز در بسیاری از فرهنگ ها و مجامع شکل خاصی از دندان ها علامت زیبایی بوده است. رنگ کردن دندان ها به رنگ های سیاه و تیره، تراشیدن دندان ها به شکل های مختلف و یا روکش های طلای دندان ها، همگی در فرهنگ های مختلف جهان ممکن است علامت زیبایی شناخته شود اما در کشور ما و بسیاری از جوامعی که فرهنگ و رفتاری شبیه به ما دارند، داشتن دندان هایی مرتب، خوش شکل و از همه مهم تر سفید، علامت خاص زیبایی دندان ها شناخته می شود، پس
•چای تان را کم رنگ بنوشید.
•ماسک توت فرنگی برای دندان ها! توت فرنگی را پوره کنید و با آن روی دندان هایتان را ماساژ دهید.
•هویج و بروکلی خام گاز بزنید.
•صدالبته مسواک را فراموش نکنید: باز هم همان یار قدیمی! لااقل روزی دو بار مسواک بزنید.
•آدامس بدون قند بجوید
•در انتخاب رژ لبتان دقت کنید: رنگ های تیره رژلب دندان های شما را سفیدتر نشان می دهد.
•مراقب باشید. باقی ماندن اضافات رژلب روی دندان ها باعث تیره شدن آنها می شود.


عکس برداری دندانپزشکان از دندان به چه دردی می خورد؟

بدون نظر

عکس برداری دندانپزشکان از دندان با اشعه ایکس علاوه بر تشخیص پوسیدگی دندان می تواند کاربردهایی در پیش بینی خطر قریب الوقوع حمله قلبی نیز داشته باشد. پژوهشگران می گویند با مشاهده عکس های رادیولوژی دندان می توان از آهکی شدن سرخرگ خون رسان مغز که در بروز حمله قلبی و سکته نقش دارد، آگاه شد. رسوب کلسیم در دیواره داخلی سرخرگ هایی که خون را به مغز می رسانند، ممکن است نشانه سکته ای قریب الوقوع باشد. این کاربردی جدید از رادیوگرافی دندان است. اما فکر می کنید رادیوگرافی دندان اساسا به چه درد می خورد؟ …
عکس دندان
تقریبا همه افرادی که نزد دندانپزشک رفته اند، حتما از دندان شان عکس گرفته شده است. در دندانپزشکی نیز مانند سایر رشته های پزشکی از پرتونگاری برای کمک به تشخیص بیماری یا آسیب دندان استفاده می شود. عکس ها در تعیین وجود و وسعت حفره یا کرم خوردگی های دندان به کار می آیند. با عکس رادیوگرافی می توان فساد و پوسیدگی دندان را حتی زمانی که مینا هنوز سالم به نظر می آید، تشخیص داد، به ویژه وقتی پوسیدگی بین دندان ها مخفی شده یا زیر خط لثه باشد. عکس رادیوگرافی به تشخیص آبسه دندان، آسیب استخوان ناشی از بیماری پیر دندانی، شکستگی های فک و دندان سایر ناهنجاری های فک و دندان نیز کمک می کند.
به علاوه، عکس اطلاعاتی در زمینه دندان های درنیامده یا گیرکرده، در اختیار دندانپزشکان می گذارد. برای گرفتن عکس رادیوگرافی می توان از فیلم های سنتی یا فناوری دیجیتال استفاده کرد. برای کرم خوردگی ها از عکس «بایت وینگ» استفاده می شود. علت نامگذاری آن است که بخش کوچکی از فیلم در دهان و نزدیک دندان ها قرار می گیرد و شما برای نگه داشتن فیلم با دندان های خود روی پوشش کاغذی فیلم فشار می آورید. سپس دستگاه را روی دندان تنظیم کرده و اشعه می دهند. تصویر دیجیتال بلافاصله آماده می شود و ظهور فیلم رادیوگرافی هم چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد


درد دندان نشانه ی چیست؟

بدون نظر

درد دندان نشانه ی چیست؟
به گزارش جهان، دکتر میترا برادران، جراح دندانپزشک در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به اینکه درد دندان هنگام خوردن مواد شیرین شروع پوسیدگی دندان است، گفت: دردی که با خوردن مواد شیرین احساس می شود نشانه پوسیدگی در مینای دندان است که به راحتی با پرکردن ساده، درد برطرف می شود.
وی در ادامه افزود: درد دندان که هنگام خوردن مواد غذایی سرد احساس می شود، به علت عبور پوسیدگی از مینای دندان و رسیدن به عاج است که در این مرحله حتما باید دندان سریع تر ترمیم شود.
دندان درد
این جراح دندانپزشک با بیان اینکه درد دندان هنگام مصرف مواد غذایی داغ به مفهوم گسترش پوسیدگی در ناحیه ی عصب است گفت: در این حالت پوسیدگی از مینا و عاج عبور کرده و به عصب دندان رسیده که اگر در ابتدا حساسیت دندان توسط دندانپزشک بررسی شود، می توان دندان را از عصب کشی خلاص کرد ولی در صورت عدم مراجعه به دندانپزشک درد موقت بهبود می یابد اما مجددا با عفونت دندان درد شدیدتر می شود که در این مرحله به طور قطع باید عصب کشی شود.
دکتر برادران با اشاره به اینکه درد هنگام جویدن غذا و بهبود آن بلافاصله پس از اتمام غذا خوردن آزار دهنده نیست ولی باید سریعا درمان شود گفت: در این حالت دندان سالم است یا به علت پر کردگی است و یا از ناحیه ی تاج دندان دچار شکستگی شده است و یا انتهای ریشه دچار ضایعه شده که در هر صورت باید هرچه سریعتر علت درد بررسی شود.
دکتر برادران در پایان خاطر نشان کرد: بعضی از پوسیدگی ها و بیماری لثه بدون علامت هستند لذا عدم وجود درد به مفهوم سالم بودن دندان نیست و مشکلات دندانی عمدتا پس از پیشرفت بسیار زیاد با علامت درد و ناراحتی بروز می کند بنابراین معاینه ی هر ۶ ماه یکبار دندان ها ضروری است.


جویدن یک طرفه و پوسیدگی زودرس دندان ها تا تحلیل لثه و فک

بدون نظر

شما وقتی آدامس می جوید، یک طرفه می جوید؟ وقتی غذا می خورید، چه طور؟ یک طرفه جویدن برای دندان ها و مفصل فک تان اصلا خوب نیست و حتی اگر شما دندان های یک طرف فک تان را از دست داده باشید، باز هم نباید به یک طرفه جویدن عادت کنید. دندان پزشکان می گویند این کار حداقل ۴ خطر دارد…images
● خطر اول: مفصل گیجگاهی فکی تان آسیب می بیند
اگر شما هنگامی که دهان تان را باز و بسته می کنید، صدای «تق تق» یا «خش خش» می شنوید، ممکن است دچار مشکلات مفصل گیجگاهی فکی باشید. مفصل گیجگاهی فکی تنها مفصل متحرک در میان استخوان های سر و صورت و اتفاقاً مفصل بسیار پرکاری است.
این مفصل در بین استخوان فک پایین و استخوان های سر قرار گرفته و هربار که حرف می زنید، غذا می جوید یا دهان تان را باز می کنید، این مفصل را به کار می اندازید، بنابراین شما باید از این مفصل مهم بدن تان بسیار مراقبت کنید. عادت هایی مانند دندان قروچه، فشار دادن دندان ها روی هم بر اثر استرس و نگرانی و همچنین جویدن یک طرفه، فشار زیادی به این مفصل وارد می کنند و ممکن است در طولانی مدت موجب آسیب مفصل و دردهای عضلات سر و گردن و صورت شوند.
● خطر دوم: دندان ها و لثه های یک طرف آسیب می بینند
محل قرار گرفتن دندان ها را، فشارهای وارده از طرف لب، زبان و گونه تعیین می کند. به عبارت دیگر دندان ها در محلی قرار گرفته اند که برآیند نیروهای وارده به آنها صفر است. از نظر سطوح قدامی خلفی و جونده نیز وجود دندان های دیگر دندان را محدود می سازد. یک دندان تا هنگامی به رویش و حرکت فعال خود ادامه می دهد تا به دندان مقابل برسد.
در ضمن دندان های خلفی تر تمایل به حرکت به سمت جلو دارند. حال تجسم کنید که اگر یک دندان برای مثال اولین آسیای بزرگ فک پایین از دست برود، چه اتفاقاتی ممکن است بیفتد؟ با از دست رفتن این دندان، مقداری از فضای حاصل از کشیده شدن آن با حرکت دندان های مجاور (نه به طور کامل) اشغال می گردد.
در نتیجه، فاصله ای بین دندان های مجاور با دندان کناری ایجاد می گردد که علاوه بر گیر غذایی و احتمال بروز پوسیدگی، باعث آزردگی و بیماری لثه نیز می شود. در ضمن، حرکت دندان های مجاور به صورت کامل و بدنه ای نبوده و با خم شدن و انحراف محوری آنها همراه است.
ماحصل این خم شدن و ضرر حاصله، ایجاد بیماری لثه یا به وجود آمدن پاکت لثه ای (عمیق شدن شیار لثه ای) در ناحیه زیر خم شدگی است.
● خطر سوم: دندان های طرف مقابل جرم می گیرند و لثه تان تحلیل می رود
اگر شما عادت داشته باشید که یک طرفه غذا را بجوید، در واقع شما از یک طرف دهان تان اصلا استفاده نمی کنید. این موجب می شود که دندان های طرف مقابل تان جرم بگیرند و به مرور زمان دچار تحلیل لثه و بیماری های لثه شوید. دندان ها و الیاف نگه دارنده آنها برای سالم و زنده ماندن نیاز دارند که از آنها استفاده کنید، در غیر این صورت الیاف نگه دارنده دندان ها تحلیل می روند.
● خطر چهارم: یک طرفه جویدن برای دندان های مصنوعی هم خطر دارد
دلیل چهارم برای دوطرفه جویدن مخصوص دست دندانی ها است. اگر شما دست دندان در دهان تان دارید، بهتر است که دو طرفه بجوید چون جویدن یک طرفه به بلند شدن دست دندان تان از جای خودش منجر می شود و ثبات دست دندان تان به هم خواهد خورد.


دندان و دندانپزشکی در ایران

بدون نظر

دارا و ندار هر دو دچار دندان درد می شوند اما در کشور ما دارا به محض دندان درد، آن را معالجه می کند اما دندان درد برای ندار کابوسی است که در نهایت با کشیدن آن خاتمه می یابد.
5
دندانپزشکی کاری وقتگیر و هزینه بر است. بسیاری از بیماران تنبلی می کنند و به جای مراجعه به دندانپزشک، داروی مسکن می خورند. استاندارد مراجعه به دندانپزشک در کشورهای توسعه یافته، سالی دو بار است که حتی اگر مشکلی هم نداشته باشند، برای معاینه مراجعه می کنند. در حالی که در ایران حتی افراد تحصیلکرده هم تا وقتی با مشکل حاد مواجه نشوند، سراغ دندانپزشک را نمی گیرند.

به طور معمول مردم کشور ما هنگامی که در سلامت به سر می برند، انگیزه چندانی برای کنترل وضعیت دهان و دندان خود ندارند و فقط هنگام بیماری به این گونه مراکز مراجعه می کنند.
● آمار بالای پوسیدگی
آمار پوسیدگی دندان کودکان در کشور در حد اخطار است. تحقیقات وزارت بهداشت نشان می دهد ۶۰ درصد کودکان ۱۲ ساله کشور دارای دندان پوسیده هستند و به طور متوسط هر کودک ۱۲ ساله ایرانی حدود ۲ دندان پوسیده دارد. بر اساس نتایج یکی از تحقیقات وزارت بهداشت که در چند سال گذشته انجام شده است، ۵۲ درصد دندان های ۳ ساله ها و حدود ۹۰ درصد دندان های ۶ ساله ها، ۹۰ درصد دندان های شیری و دائمی ۹ ساله ها و حدود ۶۰ درصد دندان دائمی ۱۲ ساله های کشور پوسیده است. این در حالی است که شاخص پوسیدگی دندان برای ۳ ساله ها ۹/۱، برای ۶ ساله ها ۵، برای ۹ ساله ها که برای دندان های شیری و دائمی محاسبه می شود ۹/۰ و برای ۱۲ ساله ها حدود ۲ درصد است.