بایگانی برای بهمن, ۱۳۹۲

بهبود خواص پوشش‌های نانوهیدروکسی آپاتیت در ایمپلنت‌ها توسط محققان کشور!

بدون نظر

محققان مهندسی مواد کشور در طرحی تحقیقاتی، مکانیزم افزایش پایداری سوسپانسیون نانوذرات هیدروکسی آپاتیت با افزودنی تری‌اتانول آمین (TEA) و تأثیر آن بر روی فرایند پوشش‌دهی الکتروفورتیک و همچنین خواص پوشش‌های حاصل را مورد مطالعه قرار دادند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، به گفته محققان این طرح تحقیقاتی، از نتایج این پژوهش می‌توان در تولید پوشش‌های نانوساختار HA بر روی ایمپلنت‌های فلزی با هزینه‌ای پایین استفاده کرد.از دیگر کاربردهای این طرح تحقیقاتی، به ایجاد سوسپانسیون کلوئیدی نانوذرات HA با پایداری بالا در فرایندهایی نظیر ریخته‌گری دوغاب و نیز ریخته‌گری نواری و فشاری می‌توان اشاره کرد. زیست سازگاری بالای هیدروکسی آپاتیت (HA) به دلیل وجود ترکیبات معدنی مشابه استخوان در آن است که سبب استفاده گسترده آن به عنوان ایمپلنت در بدن انسان شده است.

به دلیل خواص مکانیکی ضعیف این سرامیک مانند چقرمگی پایین، معمولا این ماده بر روی فلزات زیست سازگاری مانند فولاد ضد زنگ و تیتانیوم پوشش داده می‌شود تا بطور همزمان از خاصیت زیست سازگاری بالای هیدراکسی آپاتیت و همچنین استحکام بالای فلز استفاده شود.

(بیشتر…)


حضور نرم افزار مدیریت مطب و کلینیک دندانپزشکی لبخند در همایش سراسری ایمپلنت های دندانی

بدون نظر

همایش سراسری ایمپلنت های دندانی با موضوعیت «بایدها و نبایدها» از تاریخ ۹ لغایت ۱۱ بهمن ۱۳۹۲ با حضور اساتید، محققین، صاحب نظران و اندیشمندان ارجمند و شرکت جمع کثیری از دندانپزشکان محترم در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار گردید. در مدت سه روز برپایی این کنگره سخنرانان آخرین تحقیقات علمی و دستاوردهای پژوهشی خود را ارائه نموده و مباحث و مطالب ارزشمندی به شرکت کنندگان عرضه داشتند. همزمان نمایشگاهی از تجهیزات، مواد و لوازم دندانپزشکی و صنایع وابسته در جوار این کنگره دایر گردید که شرکت های معتبر و تولید کنندگان صاحب نام در آن حضور فعال داشتند.
شرکت پردازش سیستم پرنیان بعنوان یکی از شرکت های نرم افزاری و تولیدکننده اولین نرم افزار تحت وب (شبکه اینترنت) و کاملاً فارسی مدیریت مطب و کلینیک دندانپزشکی «لبخند» با ارائه آخرین تولیدات خود در زمینه مدیریت دندانپزشکی کوشش نمود همچون سنوات گذشته، خدمات نرم افزاری خود را بیش از پیش به جامعه دندانپزشکی کشور معرفی نماید.


حضور لبخند در هشتمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی

بدون نظر

هشتمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی از تاریخ ۲۴ الی ۲۷ دی ۱۳۹۲ در هتل المپیک تهران برگزار گردید.
در این کنگره که به همت انجمن دندانپزشکان عمومی و با حضور جمعی از اساتید ارجمند و دندانپزشکان محترم برپا گردید آخرین دستاوردهای علمی و یافته های تخصصی در این زمینه توسط متخصصین و صاحبنظران این رشته ارائه گردید.
همزمان با برگزاری این کنگره نمایشگاهی از آخرین تجهیزات و لوازم دندانپزشکی و نرم افزارهای مرتبط با آن توسط تعدادی از شرکتهای معتبر داخلی و خارجی در معرض بازدید علاقمندان قرار گرفت که حضور تعداد کثیر بازدید کننددگان از محل استقرار شرکت پردازش سیستم پرنیان و ابراز علاقه ایشان برای آشنایی هرچه بیشتر با امکانات و قابلیت های نرم افزار جامع مدیریت مطب و کلینیک دندانپزشکی «لبخند» بعنوان اولین نرم افزار تحت وب (شبکه اینترنت) و کاملاً فارسی بسیار چشمگیر بود.


حضور نرم افزار لبخند در سیزدهمین همایش انجمن علمی پریودنتولوژی ایران

بدون نظر

 سیزدهمین همایش انجمن علمی پریودنتولوژی ایران از تاریخ ۱۰- ۸  آبان ماه سال جاری در هتل المپیک (تهران) با حضور اساتید و دندانپزشکان محترم برگزار و مباحث علمی ارزشمندی در قالب پانل های متعدد ارائه گردید. این کنگره طی سه روز برپا بود و مورد استقبال دندانپزشکان عزیز قرار گرفت.
همزمان با این کنگره نمایشگاه تجهیزات و مواد و نرم افزارهای مرتبط با دندانپزشکی دایر و شرکتهای معتبر اقدام به عرضه آخرین تجهیزات و لوازم دندانپزشکی نمودند.شرکت پردازش سیستم پرنیان بعنوان یکی از شرکتهای نرم افزاری و تولید کننده اولین نرم افزار تحت وب (شبکه اینترنت) و کاملاً فارسی مدیریت مطب و کلینیک دندانپزشکی «لبخند» با حضور فعال خود در این نمایشگاه توانست با ارائه توضیحات لازم در خصوص امکانات و قابلیت های نرم افزار لبخند توجه بسیاری از دندانپزشکان محترم شرکت کننده در کنگره را جلب نماید. نرم افزار جامع مدیریت مطب و کلینیک دندانپزشکی لبخند دارای تاییدیه شورای عالی انفورماتیک کشور می باشد.


حضور نرم افزار مدیریت دندانپزشکی لبخند در سیزدهمین کنگره انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی

بدون نظر

به همت انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی ایران  سیزدهمین کنگره دندانپزشکی ترمیمی از تاریخ ۳۰ لغایت ۳ آبان ماه سال جاری در هتل المپیک  تهران با حضور جمعی از اساتید ارجمند و دندانپزشکان محترم برپا گردد که طی چهار روز به ایراد سخنرانی و تبادل اطلاعات پرداخته و آخرین دستاوردهای تخصصی و یافته های علمی خود را به آگاهی مدعوین رساندند.
همزمان با برگزاری این کنگره نمایشگاهی از تجهیزات و لوزام دندانپزشکی و صنایع وابسته با حضور فعال شرکت های معتبر در محل مزبور دایر شد که در آن انواع لوازم و تجهیزات و نرم افزارهای مرتبط با دندانپزشکی در معرض بازدید علاقمندان قرار گرفت.
شرکت پردازش سیستم پرنیان بعنوان یکی از شرکتهای نرم افزاری و تولید کننده اولین نرم افزار تحت وب (شبکه اینترنت) و کاملاً فارسی مدیریت مطب و کلینیک دندانپزشکی «لبخند» کوشش نمود همچون سنوات گذشته، خدمات نرم افزاری بروز خود را بیش از پیش به جامعه دندانپزشکی کشور معرفی نماید.


ونیر های کامپوزیتی (Composite veneers)

بدون نظر

در دندان های قدامی که شکل، رنگ، سایز و یا موقیت مناسبی ندارند و امکان ارتودنسی برای بیمار وجود ندارد و یا ارتودنسی به تنهایی برای بازگرداندن زیبایی کافی نیست می توان از مواد همرنگ بهره گرفت. در صورتی که دندان ها پوسیدگی و یا ترمیم بدرنگ و معیوب قدیمی نداشته باشند به بی حسی نیازی نیست و دندان اصلأ تراش نمی خورد و سطح آن فقط برای چسبندگی بیشتر کمی زبر می شود. سپس به کمک رنگ های مختلف مواد همرنگ شکل و رنگ دندان به طور دلخواه فرم داده می شود. این درمان به یک جلسه زمان نیاز دارد و در صورت تمایل بیمار می تواند در جلسه دیگر نیاز های زیبایی خود را به میزان بیشتری تامین نماید.

 پس از درمان، بیمار باید بعد از مصرف نوشیدنی های رنگی مثل چای، قهوه یا خوراکی هایی مثل پفک و مواد غذایی حاوی زعفران یا رب گوجه فرنگی یا موادی از این قبیل دهان خود را شستشو دهد و از مسواک زبر استفاده ننماید.

http://www.shafagostar.com/Article.aspx?art=4

http://tebbazar.com


آشنایی با آمالگام دندانی

بدون نظر

آمالگام دندانی ماده‌ای غیر همرنگ (نقره ای یا سیاه) است که برای پر کردن دندان از آن استفاده می‌شود و تشکیل شده از ۵۰% جیوه ، ۳۴٫۵% نقره ، ۹% قلع ، ۶% مس و ۰٫۵% روی است.

آمالگام به مدت بیش از صد سال است که در سراسر دنیا برای ترمیم دندان استفاده می شود. این ماده در سال ۱۸۱۲ توسط یک شیمیدان انگلیسی شناخته و در سال ۱۸۳۳ به دنیا معرفی شد. قبل از آمالگام، دندان پزشکان برای پر کردن دندان از موادی چون تراشه‌های سنگ و صمغ و چوب پنبه و تربانتین و سرب و طلا و … استفاده می‌کردند.

آمالگام یک ماده ترمیمی فوق العاده و انعطاف پذیر است و در دندانپزشکی‌ها به چند دلیل استفاده می‌شود. ارزان است و نسبتا استفاده آسانی دارد و در طول جاگذاری در دندان، به راحتی شکل می‌پذیرد. برای مدت کوتاهی نرم می‌ماند لذا می‌تواند حجم‌های نامنظم دندان را پر کند و سپس سفت می‌شود. آمالگام نسبت به مواد ترمیم کننده دیگر مانند کامپوزیت‌ها دارای طول عمر زیادی است. طبق مطالعه‌ای در سال ۱۹۸۹ بیشتر آمالگام‌ها ۱۰ تا ۱۲ سال دوام می‌آورند در حالی که کامپوزیت‌های دندانی نصف این مدت دوام می‌آورند. به هر حال این اختلاف با کار کردن پیوسته روی خصوصیات فیزیکی کامپوزیت‌ها، کاهش یافته‌است.

http://tebbazar.com


آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی

بدون نظر

بطور کلی تجهیزات دندانپزشکی به اجزای زیر تقسیم می شوند:
۱) یونیت و صندلی
۲) کمپرسور
۳) آمالگاماتور
۴) کاویترون (دستگاه جرم گیری دندان)
۵) لایت کیور (نور سرد)
۶) اینسترومنت ها (شامل: توربین – ایرموتور – میکرو موتور – پوآر – آب و هوا – هندپیس – آنگل – ایر اسکلر)
۷) استریلیزاتور
۸) رادیولوژی (تک دندان)
۹) ساکشن ها
۱۰) موتور آویز
۱۱) تابوره
و …

(بیشتر…)