بایگانی برای تیر, ۱۳۹۲

نکته‌هایی درباره بهداشت دهان و دندان در ماه رمضان

بدون نظر

نکته‌هایی درباره بهداشت دهان و دندان در ماه رمضان
سلامت > عمومی- همشهری آنلاین

سلامتی دندان‌ها و داشتن دهانی خوش بو، عدم خشکی و سوزش دهان در روزه‌داران ماه رمضان نیازمند توجه به عادات غذایی در این ماه مبارک رمضان است.
برای رعایت بهداشت و سلامت دهان و دندان در ایام ماه رمضان برای شما چند نکته و پیشنهاد موثر و کلیدی ارائه می‌دهیم:
همه می‌دانند که یکی از نکات مهم در مراقبت خوب از دهان و دندان در این ماه مسواک زدن، نخ کشیدن و قرقره کردن بعد از افطار و سحر است. نکته؛ هنگام مسواک زدن حتما باید مسواک را روی زبان نیز کشید تا باقیمانده موادغذایی کاملا از روی زبان پاک شوند.


نکته اول؛
نخ‌ کشیدن دندان‌ها روش بسیار مناسبی برای برداشتن خرده‌های خوراک از لابه‌لای دندان‌ها و حفظ سلامت دندان است و در آخر قرقره کردن با آب‌نمک یا دهانشوی‌های مناسب، بهداشت و سلامت دهان و دندان شما را تضمین و بوی خوش برای آن به ارمغان می‌اورد.
برای جلوگیری از خشکی دهان نیز می‌توانید طی روزه نیزچند بار دهان خود را شستشو دهید.
نکته دوم؛
نوشیدن مقدار زیادی آب، توصیه همیشه متخصصان است. هنگام سحر نیز باید ۲ تا ۳ لیوان آب نوشید. این امر خشکی دهان شما را طی ساعات روزه کاهش می‌دهد. توجه داشته باشید، هنگام افطار و سحر، آب سرد و گرم را همزمان مصرف نکنید. این کار بسیار برای بهداشت دندان مضر بوده و باعث پوسیدگی آن می‌شود.
نکته سوم؛
استفاده از مواد خوراکی مناسب و پرهیز از مصرف موادی چون؛ سیر، پیاز و ادویه‌های بو دار درهنگام سحر می‌توان از بوی بد دهان جلوگیری کرد.
همچنین، مصرف خوراکی‌های چون: لیموترش، شربت پرتقال و سبزی‌های معطری چون؛ نعناع، مرزه و ترخون بوی خوشی به دهان شما در ماه رمضان خواهد داد.
نکته چهارم؛
مصرف پنیر توصیه می‌شود. چرا که پنیر دارای فسفات بسیار است. فسفات باعث افزایش و تولید بزاق دهان شده، در نتیجه از خشکی دهان در هنگام روزه جلوگیری می‌کند. همچنین پنیر سرشار از کلسیم مورد نیاز دندان و بدن نیز است. نکته؛ مصرف پنیر در هنگام افطار و سحر احساس خشکی دهان شما را از بین می‌برد.
نکته پنجم؛
مصرف ویتامین C همراه غذا مانند؛ انواع لیمو، پرتغال، هندوانه، خربزه و… بسیار برای سلامتی مفید بوده و می‌توانند از رشد باکتری‌ها در بدن جلوگیری کنند. همچنین ویتامین C از خستگی نیز جلوگیری می کند. نکته؛ ویتامین C که به صورت طبیعی و از خوراکی و میوه‌ها جذب بدن می‌شود، بسیار در سلامتی موثر بوده و نیز بوی خوش دهان را موجب می‌شود.
نکته ششم؛
مصرف زیاد ادویه‌های چون؛ رزماری، نعنا و هل. نکته؛ این ادویه‌ها قاتل بوی بد دهان شما هستند و در مقابل بوی خوشی به ارمغان می‌اورند. (البته تاکید می‌کنیم، مصرف طبیعی آن بسیار موثر‌تر است)
نکته هفتم؛
عدم مصرف سیگار! لطفا، سیگار نکشید. همه می‌دانند که افراد سیگاری و اطرافیان آنها با بوی بد دهان و بدن آنها همیشه مشکل دارند. چه برسد در ماه مبارک روزه…نکته؛ در واقع ماه مبارک رمضان بهترین موقع و توفیقی برای ترک یا کاهش مصرف سیگار است. امتحان کنید.
نکته هشتم؛
پیشنهاد می‌شود هنگام روزه از چوب مسواک استفاده کنید. چوب مسواک یک مسواک سنتی و اسلامی است که پیامبر(ص) مصرف آن را توصیه کرده‌ است. این چوب مسواک طبیعی، برای دندان‌ها بسیار مفید است.
شاخه گیاه مسواک و مواد طبیعی موثر در آن، باعث ازبین رفتن باکتری‌ها و پلاک‌های دندان و دهان شده و با بیماری‌های دهان مبارزه می‌کند.


مراقبت دهان و دندان در زمان بارداری

بدون نظر

مراقبت دهان و دندان در زمان بارداری
« بهداشت دهان ودندان » و پیشگیری از بیماریهای دهان ودندان هر چند در همه طول عمر امری لازم و ضروری است و لیکن…

در دوران حاملگی از اهمیت خاصی برخوردار می باشد رعایت نکاتی بسیار ساده می تواند به سلامتی مادر در دوران حاملگی و پس از آن کمک شایانی بنماید. مادر باردار باید به این نکته توجه نماید که در هنگام حاملگی , مسئولیت دو نفر یعنی خود و کودک را برعهده گرفته است . بایستی در حد توان از بهترین غذا استفاده کند و به نحواحسن از خود مراقبت نماید. بسیار مهم است که در این دوران موادغذایی کافی وارد بدن شوند. باید به میزان کافی از لبنیات تازه , پروتئین ها , سبزیجات و مرکبات استفاده نماید. پوسیدگی دندانها: عده ای معتقدند که در اثر حاملگی دست کم یک دندان آنها از دست رفته است و بقیه دندانها دچار آسیب جدی شده اند. حاملگی به خودی خود باعث از دست رفتن دندانها نمی شود بلکه با ایجاد بعضی عوارض در نهایت گاهی منجر به آسیب دندان می شود. به عنوان مثال زنان باردار در دوران حاملگی گاه دچار تهوع و استفراغ های مکرر می شوند. استفراغ کردن باعث می شود بزاق دهان اسیدی شود و اسیدی شدن بزاق هم احتمال ایجاد پوسیدگی دندان و بیماری لثه را افزایش می دهد. « پوسیدگی دندانها ناشی از تهاجم اسید بر مینای دندان است و روند پوسیدگی در نتیجه وجود پلاک میکروبی ایجاد می شود »
ژنژیویت حاملگی چیست؟
در طی دوران حاملگی به علت بالارفتن سطح بعضی از هورمونها(خصوصا افزایش میزان پروژسترون ) واکنش لثه ها به پلاک دندانی افزایش یافته و امکان بوجود آمدن التهاب لثه (ژنژیویت ) زیاد می شود که به آن « ژنژیویت حاملگی » می گویند.بنابراین رعایت بهداشت دهان ودندان و برداشتن پلاک دندانی و تمیزکردن مرتب دندانها در دوره حاملگی از اهمیت بیشتری برخوردار است . گاهی استفاده از قرصهای ضدبارداری نیز همین اثر را با شدت کمتری روی لثه می گذارد. در صورتی که علیرغم رعایت بهداشت , در دوران حاملگی دچار التهاب و خونریزی لثه شدید بایستی به دندانپزشک مراجعه کنید.
تومور حاملگی
تغییرات هورمونی در دوران بارداری گاهی اوقات سبب تغیر حجم لثه می شود. در پاره ای از موارد لثه بین دندانی یک یا دو دندان تغییر حجم داده , جویدن را دچار اشکال میسازد.گاه به این بافت التهابی تغییر حجم یافته « تومور حاملگی » اتلاق می شود. این حالت معمولا با حذف عوامل محرک موضعی از بین می رود. اما گاهی لازم است که توسط عمل جراحی سلامت را به نسج لثه برگرداند. حالت یاد شده معمولا زمانی ایجاد میشود که از ابتدا کنترل دقیقی بر روی تشکیل پلاک صورت نگرفته است .
پیشگیری و مراقبت
بهتر است دهان ودندان هر خانمی قبل از حاملگی به طور دقیق معاینه و در صورت نیاز درمان شود.
در دوران بارداری ضمن انجام سایر مراقبتها , دهان , دندانها و لثه هم باید به طور کامل توسط کارکنان بهداشتی معاینه شده , روشهای مسواک زدن و رعایت بهداشت با دقت بیشتری در این دوران آموزش داده شود , در عین حال باید توجه مادر را به نقاطی که دارای التهاب و خونریزی می باشند جلب نمود.
بسیار دیده شده که بیماران با مشاهده خونریزی از لثه , از مسواک زدن خودداری می نمایند. در اینگونه موارد مادر باید بداند که علیرغم وجود خونریزی لثه ناحیه مربوطه را مسواک بزند البته می توان از یک تکه پارچه حوله ای نازک تمیز که به دور انگشت اشاره پیچیده شده نیز برای ماساژ لثه و تمیز نمودن دندانهای ناحیه مربوطه استفاده نمود.
توجه :
مادر باردار باید در ماههای ۳ و ۴ و ۵ و ۶ و ۷ حاملگی هر ماه یکبار و در ماههای ۸ و ۹ هر ماه دوبار از نظر بهداشت دهان و دندان توسط کارکنان بهداشتی مراقبت شده , وضعیت دهان و دندان وی در ماههای ۳ و ۵ و ۷ حاملگی در پرونده خانوار ثبت گردد.
در صورت وجود التهاب و خونریزی از لثه یا تومور حاملگی یا مورد غیرعادی دیگر باید به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه نماید.
در صورت نیاز مادر باردار به درمانهای دندانپزشکی بهترین زمان سه ماهه دوم حاملگی و ترجیحا ماه پنجم می باشد.


دندانپزشکی در دوران بارداری برای جنین عارضه دارد

بدون نظر

دندانپزشکی در دوران بارداری برای جنین عارضه دارد
یک دندانپزشک گفت: زنان از سلامت دندانهای خود قبل از دوران باردرای مطمئن شوند تا دریافت خدمات دندانپزشکی در این دوران منجر به ایجاد عارضه در جنین نشود. به گزارش مهر، دکتر احمد حائریان با اشاره به اینکه سلامت دهان و دندان در دوران بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است، اظهار داشت: در دوران بارداری خدمات دندان پزشکی به علت ایجاد عوارض بر جنین، مگر در موارد اورژانسی صورت نمی گیرد. وی افزود: تغییر در نوع تغذیه، رژیم غذایی و اختلال در خوردن عادات غذایی، موجب می شود تا مشکلات دهان و دندان در مادران باردار بیشتر شده و همچنین منجر به بروز بیماریهای لثه و تشدید پوسیدگی دندان در آنها شود.

حائریان اظهار داشت: التهاب لثه حاملگی در ماههای سوم تا هشتم تشدید می شود و در ماه نهم فروکش می کند. وی بیماری دیگر لثه در این دوران را ایجاد تومور حاملگی عنوان کرد و گفت: تومور حاملگی، توموریست که بین ۲ دندان و در روی لثه ایجاد می شود و اغلب خود به خود بهبود می یابد ولی در بعضی موارد احتیاج به جراحی و در آوردن آن است. این دندان پزشک در پایان به زنان باردار توصیه کرد: قبل از دوران بارداری از سلامتی دندانهایشان مطمئن شوند و برای دریافت خدمات دندان پزشکی اقدام کنند همچنین اگر دندانها دارای جرم است، جرم گیری کرده تا مشکلات کمتری برای لثه ها ایجاد شود.


قابل توجه دندانپزشکان محترم

بدون نظر

شرکت پردازش سیستم پرنیان بمنظور کاربردی کردن بیش از پیش نرم افزار جامع مدیریت مطب و کلینیک دندانپزشکی «لبخند» با لحاظ نمودن نظرات اصلاحی دندانپزشکان محترم اقدام به طراحی و ایجاد قابلیتهای جدید نموده که قابلیتهای مزبور در آخرین ویرایش نرم افزار دندانپزشکی لبخند در سایت www.labkhandsoft.com جهت مشاهده و ملاحظه دندانپزشکان ارجمند قابل دسترسی می باشد.
آخرین نسخه بروز رسانی شده با انجام تغییرات در بخش حسابداری، دفتر ثبت هزینه ها و گزارش هزینه ها در یک بازه زمانی مشخص، دفتر چک های دریافتی و گزارش چک های دریافتی شامل چک های وصولی، چک های برگشت خورده، در جریان وصول و همچنین امکان استفاده از قلم نوری جهت نسخه نویسی و علامت گذاری چارت دندان و … آماده نصب بصورت رایگان می باشد.
لطفا برای بروز رسانی نرم افزار مدیریت مطب دندانپزشکی لبخند خود با ما تماس بگیرید. ۶۶۵۶۸۹۷۳-۰۲۱


چند مدت یک بار، دندان ها را جرم گیری کنیم؟

بدون نظر

چند مدت یک بار، دندان ها را جرم گیری کنیم؟
دندانپزشکان توصیه می کنندحتما سالی یک بار، دندان هایتان را جرم گیری کنید.

بسیاری از اشخاص با یک بار جرم گیری و رعایت همیشگی بهداشت دهان و دندان، ممکن است تا مدت ها نیازی به جرم گیری دوباره نداشته باشند. بدیهی است که هر گونه کوتاهی در رعایت اصول بهداشت دهان به تجمع دوباره جرم منجر خواهد شد.
ضمنا بعضی از بیماران به علت دارا بودن بزاقی خاص از نظر میزان ترشح و ترکیب، بسیار مستعد به تشکیل جرم هستند.
همچنین استعداد ابتلا به به بیماری های لثه در برخی از خانواده ها بیشتر می باشد. به این گروه از بیماران توصیه می گردد جرم گیری دندان در تناوب زمانی کوتاه تری انجام شود.
بعد از جرم گیری دندان چه کنیم؟
در صورتی که بعد از جرم گیری، دندان‌هایتان به سرما و گرما حساس شد، نگران نباشید، زیرا به مرور رفع خواهد شد و برای کاهش سریع تر حساسیت می توانید از خمیر دندان مخصوص دندان های حساس برای مدتی استفاه کنید. بعد از جرم گیری، حتما از دهان شویه مناسب استفاده نمایید تا در بهبود زخم های به جا مانده از جرم موثر باشد. استفاده مداوم از دهان‌شویه توصیه نمی شود و یک هفته بعد از جرم گیری می توانید استفاده از دهانشویه را قطع کنید.


کاشت نگین روی دندان مضر است؟

بدون نظر

کاشت نگین روی دندان
نگین هایی که روی دندان قرار می گیرند و جلای خاصی را به دندان ها می دهند، با یکسری از مواد موجود در دندانپزشکی و با اشعه روی دندان ثابت می شوند.
با پیشرفت روزافزون تکنولوژی در زمینه وسایل زیبایی، همه روزه شاهد عرضه بیش از اندازه این نوع وسایل هستیم که در میان قشر زنان و دختران متقاضی زیادی دارد. آنها برای زیباتر کردن چهره خود از روش های گوناگونی استفاده می کنند و هزینه های هنگفتی را متحمل می شوند و در طول زمان با انواع بیماری ها و ناراحتی ها دست و پنجه نرم می کنند. این در حالی است که عوارض ناشی از استفاده این نوع روش ها و وسایل به حدی است که می تواند آثار زیانباری را برای آنها به وجود آورد.

یکی از کارهای زیبایی، کاشت نگین بر روی دندان است. نظر چند نفر از دندانپزشکان محترم را در این زمینه برای شما بیان می کنیم تا شما هم مطلع شوید.
دکتر هومن عشقی در این باره می گوید:
نگین که برای زیباتر کردن چهره افراد به کار می رود، با شکل ها و جنس های مختلف نظیر برلیان، کریستال و طلا با هزینه های مختلفی در دسترس افراد قرار می گیرد. نگین هایی که روی دندان قرار می گیرند و جلای خاصی را به دندان ها می دهند، به صورت ثابت بوده و با یکسری از مواد موجود در دندانپزشکی و با اشعه روی دندان ثابت می شوند. استفاده از این نگین ها به مرور زمان باعث پوسیدگی دندان شده، مینای دندان را از بین می برد و باعث تغییر رنگ دندان می شود.
نگین های با جنس کریستال نسبت به نوع برلیان از دوام بیشتری برخوردارند، در صورتی که نوع دوم فقط باعث درخشش هرچه بیشتر دندان ها می شود.
این نوع نگین ها به راحتی از دندان جدا نمی شود و باید توسط دندانپزشک آنها را جدا کرد. همچنین با مسواک زدن از بین نمی روند، ولی در صورتی که از غذاهای سفت استفاده شود، به راحتی کنده شده و از بین می روند.»

دکتر همایون فراست می گوید:
نگین هایی که روی دندان کار گذاشته می شوند، انواع و اقسام گوناگونی دارند. برخی از آنها از جنس طلای سفید و به شکل ستاره در بازار موجود هستند و آسیبی به دندان نمی رسانند. این نگین ها با چسب مخصوصی روی دندان چسبانده می شوند.
استفاده از ژل اسید فسفریک برای کاشت نگین بر روی دندان، باعث آسیب رساندن به مینای دندان شده و به تدریج باعث تغییر رنگ دندان می‌شود
دکتر محمدرضا حفیظی نیز در ادامه می گوید:
جنس نگین ها بستگی به انتخاب و سلیقه افراد دارد، آنها به صورت کریستال های کوچک، رنگی و سفید در اختیار زنان و دختران قرار می گیرد. ولی بهترین نوع آنها، طلا با نگین هایی به صورت کریستالی براق است که باز هم انواع مختلفی دارند.
عوارض ناشی از استفاده این نوع نگین ها به خصوص زمانی که پزشک، تخصص کافی را در این زمینه ندارد، افزایش می یابد. در صورتی که جنس این نوع نگین ها مرغوب باشد و افراد به طور صحیح از آنها نگهداری نمایند، تا سه سال باقی خواهند ماند و آسیبی نمی بینند، ولی در غیر این صورت در مدت خیلی کوتاهی از بین می روند.

دکتر امید رودگر نیز می گوید:
این نگین ها یا به صورت یکبار مصرف و یا به مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار می گیرند. نگین های با ماندگاری طولانی به دلیل داشتن ماده پلاتینی دوام بیشتری دارند. آنهایی که یکبار مصرف هستند، به مدت ۶ ماه تا یک سال کارایی خواهند داشت و افراد می توانند این نوع نگین ها را توسط یک وسیله نوک تیز از دندان جدا سازند، ولی نگین هایی که به صورت دائمی روی دندان نصب می شوند، فقط باید توسط پزشک متخصص جدا شوند، زیرا در غیر این صورت به دندان ها آسیب جدی وارد می شود.
دکتر محمدرضا خامی می گوید:
«استفاده از ژل اسید فسفوریک برای کاشت نگین بر روی دندان، باعث آسیب رساندن به مینای دندان شده و به تدریج باعث تغییر رنگ دندان می‌شود.
نازک شدن مینای دندان یکی دیگر از عوارض کاشت نگین است. کاشت نگین در بعضی موارد ترک‌های میکروسکوپی را ایجاد می‌کند که باعث شکستگی دندان می‌شود.
کاشت نگین توسط آرایشگران غیرمجاز است. نگین کاشته شده روی دندان با مسواک زدن از بین نمی رود و باید توسط دندانپزشک برداشته شود، در غیر این صورت ممکن است باعث شکستگی دندان شود.»
توصیه های مهم
اگر شما جزء افرادی هستید که تمایل به کاشت نگین روی دندان خود دارید، چند توصیه را فراموش نکنید:
– نگین را از شرکت سازنده مطمئن و تائید شده تهیه کنید، فراموش نکنید که کیفیت نگین در ظاهر زیبا، دوام و بهداشت تاثیر زیادی دارد.
– دندانپزشک یا فرد کارگزارنده برای کاشت نگین باید علم و مهارت کافی را داشته باشد. این عمل با تکنیک خاصی انجام می شود.
– به توصیه های دندانپزشک و کارخانه سازنده برای استفاده بهینه از نگین و طریقه مسواک زدن و رعایت بهداشت عمل کنید.
– اگر جزء افرادی هستید که دندان های شما جرم زیادی دارند، به هیچ وجه استفاده از این نگین ها قبل از جرم گیری و آموزش بهداشت برای شما مناسب نیست.