بایگانی برای خرداد, ۱۳۹۳

رشد مجدد دندان با استفاده از لیزر

بدون نظر

دانشمندان ایده جدید و جالبی را برای ترمیم دندان‌ها با استفاده از لیزر ارائه داده‌اند. به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این محققان از نوعی لیزر با قدرت پایین برای تحریک سلول‌های بنیادی دندان در شکل‌دادن عاج دندان استفاده کرده‌اند. عاج دندان بافتی مشابه استخوان است که بخش اعظم دندان را تشکیل می‌دهد. مجاب‌کردن عاج‌دندان به رشد مجدد می‌تواند نیاز به درمان ریشه دندان را رفع کند. این بخش فرآیند دردآور برداشتن بافت عصبی مرده یا در حال مرگ و همچنین باکتری‌ها از درون دندان است. پراوین آرانی از «موسسه ملی تحقیقات دندان و سر و صورت »، که بخشی از موسسه‌های ملی سلامت امریکاست، امیدوار است درمان‌های بالینی انسانی به این شیوه در آینده نزدیک عملی شود. وی و همکارانش دریافتند قراردادن دندان در معرض اشعه ایکس با شدت پایین، مولکول‌های حاوی اکسیژن و از لحاظ شیمیایی فعال را بر آن می‌دارد نوعی پروتئین سلولی را که در رشد، ترمیم و کارکردهای ایمنی دخیل است، فعال کنند. این پروتئین به نوبه خود سلول‌های بنیادی موجود در پالپ دندان را تحریک می‌کند که به عاج دندان تبدیل شوند. سلول‌های بنیادی قادر به تبدیل‌شدن به انواع مختلف بافت‌ها در بدن هستند.آرانی امیدوار است این شیوه برای ترمیم زخم‌ها، احیای بافت قلبی، برخورد با بافت‌های التهابی و ترمیم آسیب‌دیدگی استخوان نیز مفید باشد.

http://isna.ir/fa/news
http://tebbazar.com


حضور نرم افزار جامع مدیریت مطب و کلینیک دندانپزشکی “لبخند” در کنفرانس سه روزه دندانپزشکان در اصفهان

بدون نظر

کنفرانس علمی سه روزه دندانپزشکان از تاریخ ۷الی ۹ خرداد ۱۳۹۳ در هتل جهانگردی اصفهان برگزار گردید.
در این کنفرانس که به همت انجمن دندانپزشکان اصفهان و با حضور جمعی از اساتید ارجمند و دندانپزشکان محترم برپا گردید آخرین دستاوردهای علمی و یافته های تخصصی در این زمینه توسط متخصصین و صاحبنظران این رشته ارائه گردید.
همزمان با برگزاری این کنگره نمایشگاهی از آخرین تجهیزات و لوازم دندانپزشکی و نرم افزارهای مرتبط با آن توسط تعدادی از شرکتهای معتبر در معرض بازدید علاقمندان قرار گرفت . شرکت پردازش سیستم پرنیان نیز با آخرین نسخه بروز شده نرم افزار جامع مدیریت مطب و کلینیک دندانپزشکی «لبخند» در این نمایشگاه حضور داشت. نرم افزارمدیریت مطب  لبخند در این نمایشگاه توانست با ارائه توضیحات لازم در خصوص امکانات و قابلیت های نرم افزار لبخند توجه بسیاری از دندانپزشکان محترم شرکت کننده در کنفرانس را جلب نماید.