بایگانی برای دی, ۱۳۹۲

آیا دندانپزشکان هم تهدید می شوند؟

بدون نظر

مخاطرات شغلی دندانپزشکان

آیا فکر می‌کنید شغل دندانپزشکی از جمله مشاغل لوکس و بی‌دردسر محسوب می‌شود؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است، سخت در اشتباه هستید چرا که دندانپزشکان در معرض مشکلات زیادی قرار دارند که سلامت‌شان را به خطر می‌اندازد.

ایستادن های طولانی مدت، انجام حرکات تکراری و قرارگرفتن در یک وضع نامناسب به مدت طولانی از جمله عواملی است که باعث بروز دردهای اسکلتی ـ عضلانی در دندانپزشکان می شود و هر دندانپزشک بر اساس وضع بدنی متفاوت ممکن است دچار یک یا چند نوع درد اینچنینی شود. همچنین گردن درد، دردهای شانه و دست و مچ، کمردرد و گرفتگی عضلات از دیگر مشکلاتی است که سلامت دندانپزشکان را تهدید می کند.

میلیاردها نفر در جهان دندان های پوسیده و درمان نشده دارند!

بدون نظر

تحقیقات تازه نشان می دهد که از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ بار جهانی بیماری های دهانی تا ۲۰ درصد افزایش یافته اشت.

تحقیقات موسسه دندان دانشگاه لندن نشان می دهد مشکلات دندانی تا حدود ۳/۹ میلیارد نفر یعنی بیش از نیمی از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار داده و اکثر این افراد از پوسیدگی های دندان، بیماری های درمان نشده دهان و دندان رنج می برند که می تواند سبب دندان درد شده و حتی آنها را از داشتن رژیم غذایی مناسب و خواب راحت محروم کند.

مشکلات دهانی نه تنها شامل پوسیدگی های کوچک یا بیماری های خفیف لثه است بلکه شامل مشکلات جدی دهانی دندانی نیز می شود. وقتی پیشگیری یا دریمان های نگهدارنده برای پوسیدگی دندان ها یا بیماری های لثه با شکست مواجه شود از دست دادن دندان ها اتفاق می افتد. بیشترین شیوع مشکلات قابل توجه دندانی، در صحرای افریقا دیده می شود.

www.ganjineh.net


آفت دهان چیست؟

بدون نظر

آفت نوعی از زخم‌های دهان محسوب می‌شود. برخی اصطلاحات متداول که برای این زخم‌ها به کار می‌رود عبارتند از: زخم‌های کوچک راجعه آفتی و نیز استوماتیت آفتی راجعه.

علت ایجاد آفت چیست؟
مکانیسم دقیق ایجاد آفت هنوز به درستی روشن نیست. ولی به نظر می‌رسد واکنش‌های ایمنی بدن بیمار در ایجاد آن دخیل باشد. زخم‌های آفتی وقتی ایجاد می‌شوند که به دلایل نامشخص سیستم ایمنی بیمار وجود یک مولکول ناشناخته را اعلام می‌دارد. حضور این مولکولها باعث حمله لنفوسیت‌ها خواهد شد. (همانند حمله همین سلولها به بافت پیوند شده به بیمار). نتیجه این فرآیند پیدایش زخم‌های آفتی خواهد بود.

چه عواملی باعث پیدایش آفت دهان می‌شوند؟
عوامل مختلفی باعث پیدایش زخم‌های آفتی می‌شوند. هر یک یا ترکیبی از این موارد می‌تواند در پیدایش زخم‌های آفتی نقش داشته باشد:
۱- استرس‌های روحی روانی(مثلاًافزایش زخم‌های آفتی نزدیک امتحانات دانشجویان)
۲- کمبودهای ویتامینی (مثلاً کمبود ویتامین‌های B1, B2, B6, Bو C)
۳- کمبود سایر مواد تغذیه‌ای: مثل کمبود روی, اسید فولیک, آهن, کلسیم, سلنیم
۴- آلرژی (حساسیت): مثلاً آلرژی‌های غذایی(مثل آلرژی به گلوتن و یا میوه‌هائی مثل لیمو, پرتقال, سیب, گوجه‌فرنگی و یا توت‌فرنگی, پنیر و سایر لبنیات, شکلات, گردو)و یا, افزودنی‌های خوراکی(مثل سینامون آلدئید و یا بنزوئیک اسید)و یا سایر مواد مثل آدامس, مواد دندانپزشکی, داروها و غیره
۵- تغییرات هورمونی: مثلاً افزایش زخم‌های آفتی در خانمها در زمان عادت ماهیانه و یا کاهش زخمهای آفتی در دوران بارداری
۶- مسائل ژنتیکی: شیوع بیشتر آفت در فرزندان بیماران مبتلا در مقایسه با افراد سالم
۷- عوامل عفونی
۸- شرایط پزشکی خاص و بیماریهای مشخص مثل اختلال عمل نوتروفیلی, بیماری بهجت, بیماری التهابی روده, بیماری سیلیاک و کراون و بیماران مبتلا به ایدز
۹- خمیر دندانها یا دهانشویه‌های حاوی سدیم لوریل سولفات (SLS)
۱۰- تروما یا آسیب به مخاط دهان (مثلاً تحریک مخاط در اثر یک دندان تیز یا بعضی غذاها)
داروها: مثل داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی, بتابلاکرها, داروهای شیمی‌ درمانی که همگی ارتباطی با بروز آفت‌های دهان دارند.

(بیشتر…)


مسواک برقی خوب یا بد؟

بدون نظر

مسواک های برقی، دندان‌ ها را بهتر تمیز می ‌کنند

یک دندانپزشک گفت: مسواک هایی که با برق یا باطری کار می ‌کنند،‌ قدرت پاک کنندگی بیشتری دارند چون با شدت و قدرت مناسبی دندان ها را تمیز می ‌کنند.

دکتر صدیقه خدمت در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا افزود: به افرادی که یک بار در طول روز مسواک می ‌زنند، توصیه می‌ شود از مسواک های برقی استفاده و دست کم حدود ۶ دقیقه را صرف مسواک زدن کنند اما استفاده از مسواک های معمولی باید حدود ۱۰ دقیقه به طول بینجامد. ‌مسواک باید ازعقب تا نزدیک ترین دندان ‌ها زده و سطح هر یک از دندان ها به دقت تمیز شود.

این دانشیار دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به نقش نخ دندان در حفظ سلامت دندان ها اظهار کرد: سطوح جانبی دندان ها با یکدیگر در تماس هستند. این سطوح با استفاده از مسواک تمیز نمی ‌شوند بنابراین لازم است ابتدا با نخ دندان، سطوح دندان را تمیز و سپس مسواک زد.

وی با بیان این که عمل مسواک زدن مهم تر از نوع خمیر دندان است، گفت: برخی از افراد خمیردندان های گران و خارجی ‌خریداری می ‌کنند این در حالی است که خمیر دندان های ایرانی اثر لازم را بر سلامت دندان ها دارند البته خمیر دندان‌ باید به مقدار کم استفاده شود.

(بیشتر…)


تاثیر آبمیوه بر دندان ها

بدون نظر

آبمیوه‌های طبیعی غالبا نمی‌توانند پوسیدگی ایجاد کنند مگر آب مرکبات آن هم به شرطی که زیاد و در دفعات متناوب استفاده شوند….

آبمیوه‌های مصنوعی به دلیل دارا بودن مقادیر زیاد ساکاروز در صورتی که زیاد مصرف شوند و پس از مصرف دهان شست‌وشو داده نشود، می‌توانند سبب ایجاد پوسیدگی شوند.

مواد قندی مورد استفاده در آبمیوه‌های مصنوعی غالبا ساکاروز و گلوکز است در حالی که قند آبمیوه‌های طبیعی یک قند دوکربنه به نام فروکتوز است.

تمام آبمیوه‌ها به طور کلی مفید هستند اما آبمیوه‌های اسیدی می‌توانند سبب از بین رفتن مینای دندان به واسطه سایش شوند.

استفاده از دهانشویه در این مورد خاص واجب نیست؛ هر چند استفاده از دهانشویه‌ها به طور مرتب توصیه می‌شود. البته پس از مصرف آبمیوه‌های اسیدی بهتر است حداقل از مسواک زدن اجتناب شود تا مینا فرصت بازگشت به حالت نرمال را داشته باشد.

(بیشتر…)


مفصل فک و سردرد

بدون نظر

دردهای مفصلی

یکی از نشانه های سالمندی، درد مفاصل است و همه از مشکلات آن خبر دارند. کمتر کسی است که از زانو درد یا دست درد بی خبر باشد و این دردها را تجربه نکرده باشد ولی ما مفصلی داریم به نام مفصل گیجگاهی فکی که اهمیت بسزایی در فعالیت های فیزیولوژیک ما مانند خوردن، صحبت و… دارد که متاسفانه تا زمانی که دچار مشکل نشود اهمیت آن نادیده گرفته می شود.

از مهم ترین مشکلاتی که زمینه ساز بروز مشکل در این مفصل می شود، اضطراب است که می تواند خود را به صورت فشردن فکین به هم نشان دهد. این مساله باعث فشار به مفصل فکین خواهد شد و کم کم مشکلات خاص فکین مانند ناهماهنگی های حرکت و اختلال دیسک و تاندون های آن ناحیه ایجاد می شود که عواقبش درد ناحیه و به دنبال آن سردرد، محدودیت باز شدن دهان، صداهای فک، درد گوش و… است. پس در صورت مواجه شدن با چنین مشکلاتی، بدانید که مفصل گیجگاهی فکی دچار مشکل شده است.

(بیشتر…)


هشتمین کنگره انجمن دندانپزشکی ایران

بدون نظر

زمان و مکان برگزاری: ۲۷-۲۴ دی ماه ۱۳۹۲  تهران – هتل المپیک

برگزارکننده: انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

سایت همایش

امتیاز بازآموزی: دارد


مرتب کردن فوری دندان های جلو در یک ساعت

بدون نظر

باندینگ در دندانپزشکی

دندانپزشکی زیبائی امکانات بسیاری را در اختیار دندانپزشکان وبیماران قرار داده است . دندان هائی که تا مدتی پیش فقط با درمان ارتودنسی وسیع قابل مرتب کردن بودند هم اکنون به کمک روش های زیبائی مرتب می شوند ولبخند فرد در عرض مدت کوتاهی تغییرات زیادی می کند.

با وجود آن که ارتودنسی روشی مؤثر وعالی در درمان نامرتبی دندان ها است ولی برخی از افراد قادر به انجام آن نیستند که از دلایل آن می توان به هزینه بالا، رفت وآمد بسیار و موقعیت شغلی واجتماعی فرد اشاره کرد.

 درمان باندینگ یکی از درمان هائی است که برای مرتب کردن دندان ها به صورت فوری استفاده می شود.در این روش با اضافه کردن مواد همرنگ دندان به کمک تکنیک های خاص باندینگ وفرم دادن آن تصویرمطلوبی در لبخند فرد ایجاد می شود.از مزایای این روش می توان به سادگی وکم هزینه بودن آن ونیز عدم نیاز به تراش وسیع در دندان ها اشاره کرد.قسمت های اضافه شده به دندان ها از استحکام ودوام خوبی برخوردارند و در صورت بروز مشکلات بعدی به خوبی قابل ترمیم هستند.با وجود آن که این روش در همه موارد نامرتبی دندان قابل کاربرد نیست ولی دندانپزشکانی که تجربه مناسبی در دندانپزشکی زیبائی دارند می توانند با کاربرد این روش بسیاری از موارد نامرتبی را به شکل بهتری درآورند.در صورتی که از مشکل نامرتبی دندان ها رنج می برید وقادر به انجام ارتودنسی نیستید ویا می خواهید خیلی سریع به نتیجه برسید مشورت با یک دندانپزشک مجرب در زمینه زیبائی می تواند برای شما کارساز باشد.

http://labkhandsoft.com