بایگانی برای آذر, ۱۳۹۱

چرا رنگ لثه ها متفاوت است؟

بدون نظر

رنگ لثه همانند رنگ پوست تان ژنتیکی است؛ مثلا سیاه پوست ها گرایش شان به لثه های سیاه و نژاد آسیایی به لثه های صورتی بیشتر است. افرادی که بهداشت دهان را رعایت می کنند، معمولا لثه های صورتی کم رنگ دارند. هرچقدر لثه بیمار عفونی تر باشد، لثه تورم پیدا می کند و رنگش تیره تر می شود که گاهی ممکن است باعث کبودی لثه نیز شود که این حالت یک مشکل است و باید با یک دندانپزشک در مورد آن مشورت کرد.لثه


چگونه مسواک بزنیم؟

بدون نظر

اگر چه بسیاری از ما هر روز مسواک می زنیم، اما بد نیست روش اصولی و درست مسواک زدن را نیز یک بار دیگر مرور کنیم، زیرا شیوه مسواک زدن رابطه مستقیمی با میزان کارایی آن دارد و تنها با مسواک زدن درست و اصولی می توان از مزایای این کار حداکثر استفاده را برد. برخی موارد مهمی که در ارتباط مسواک زدن باید رعایت کنیم.
دندان
یک برنامه ثابت برای مسواک زدن تهیه و همیشه بر اساس آن عمل کنید. عادت به مسواک زدن و البته درست مسواک زدن، سبب دور نگه داشتن دندان ها از بیماری ها می شود.
مسواک زدن را همیشه از نقطه ای خاص در دهان آغاز کنید. در این صورت، هر بار مطمئن می شوید که همه دندان ها را مسواک زده اید. مسواک زدن را از دندان های آسیا آغاز کنید، زیرا عقب تر و دور از دسترس هستند و نیاز به توجه بیشتری دارند.
مسواک را با زاویه ۴۵ درجه روی دندان ها بکشید. دندان های جلویی را نیز با حرکت دایره ای به مدت کمی مسواک بزنید. به محل تلاقی لثه و دندان ها هم توجه کنید، زیرا التهاب لثه معمولا از این نقطه آغاز می شود. این حرکت دایره ای را ادامه دهید تا به دندان های سمت دیگر برسید.
پشت دندان ها را فراموش نکنید. مسواک را با همان زاویه ۴۵ درجه بگیرید و پشت دندان ها را مسواک بزنید و از همان حرکت دایره ای برای تمیز کردن آنها استفاده کنید.
سپس لبه تیز دندان ها یعنی قسمتی که با آن غذا می جوید، خیلی سریع مسواک بزنید.
مراحل بالا را برای ردیف دیگر دندان ها انجام دهید.

سقف دهان و زبان را فراموش نکنید. این سطوح دربردارنده انواع باکتری های خطرساز و تولیدکننده پلاک است.
در نهایت دهان خود را به خوبی بشویید.


چند وقت یک بار باید به دندانپزشکی برویم؟

بدون نظر

این سوال، یک سوال قدیمی و همیشگی است و جوابش هم همان است که همگی می دانید؛ بهتر است دوبار در سال برای معاینه نزد دندانپزشک بروید. این قانون برای بیشتر افراد صادق است و حتی اگر بهداشت دهان و دندان شما بسیار عالی است نیز بهتر است هرازگاهی سری به دندانپزشک بزنید.
مشکلات بسیاری وجود دارند که بدون درد هستند یا شما وجود آنها را احساس نمی کنید اما دندانپزشک در حین معاینه معمول آنها را کشف خواهد کرد.
به گزارش ، اغلب افراد به معاینه دوبار در سال نیازمند هستند اما شاید برای افرادی که پوسیدگی های بسیار کمی دارند، به ندرت دچار مشکلات لثه ای هستند و بهداشت دهان عالی ای دارند، یک بار معاینه دندانپزشکی در سال هم کفایت کند. از سوی دیگر بعضی از افراد بیشتر از سایرین در معرض خطر هستند و لازم است حتی بیش از دوبار در سال تحت معاینه های دندانپزشکی قرار بگیرند. این افراد عبارتند از:
• سیگاری ها
• افراد دیابتی
• کسانی که بیماری های مزمن لثه دارند.
• کسانی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند.
• کسانی که مرتب پوسیدگی های جدید را در دهان شان تجربه می کنند.


جویدن آدامس مفید است اما!

بدون نظر

جویدن آدامس مفید است اما!
بررسی ها نشان میدهند که علاوه بر مسواک زدن منظم و استفاده از خمیر دندانهای حاوی فلوراید و نخ کشیدن دندانها مصرف آدامس میتواند نقش مؤثری در حفظ سلامت دندانها ایفا کند و در حقیقت از پوسیدگیهای دندانی نیز جلوگیری میکند. جویدن آدامس و حتی مزه کردن آن میزان ترشح مواد را افزایش میدهد و با جاری شدن آب دهان و افزایش میزان آن غلظت ماده بی کربنات دردهان بالا رفته و منجر به خنثی شدن مواد اسیدی بر روی سطوح دندان میگردد. و در نهایت از پوسیدگی دندان جلوگیری مینماید. همانطور که میدانید آب دهان ابزاری دفاعی است و قادر است که پلاکهای مخرب موجود در روی سطح دندانها را شسته و اسیدهای ایجاد شده را خنثی سازد. در واقع با جویدن آدامس می توان این بزاق را در دهان جاری کرد.
Rنکته: آدامس با خاصیت شویندگی اسیدی خود ترشحات بزاقی مواد غذایی باقی مانده را از بین میبرد.
Rنکته: برخی افراد بدلیل خشکی دهان و کاهش میزان ترشح بزاق و اسیدی بودن دهان به پوسیدگی های دندان دچار می شوند که توصیه ما به آنها اینست که با مصرف آدامس تا حدودی از مشکل خود بکاهند! البته باید متذکر شد که آدامس اولا باید فقط نیم ساعت در روز جویده شود و دوم اینکه حتما بدون قند باشد .


تاثیر امواج تلفن همراه در دندان‌های ترمیمی

بدون نظر

امواج تلفن همراه در دندان‌های ترمیمی
آیا می‌دانستید که امواج تلفن همراه، میزان آزاد شدن جیوه را از دندانهای ترمیمی با ماده آمالگام افزایش می‌دهند.
گروهی از پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تأثیر امواج تلفن‌های همراه را روی میزان آزاد شدن جیوه از دندان‌های ترمیمی با آمالگام بررسی کردند.
پژوهشگران در این بررسی غلظت جیوها را در شماری از دانشجویان ۱۹ تا ۲۳ ساله قبل از ترمیم دندان و روزهای اول تا چهارم پس از ترمیم دو دندان آسیا ارزیابی کردند. نتایج این تحقیقات بسیار جالب بود. براساس این بررسی میزان آزاد شدن جیوه از دندان‌های ترمیمی با ماده آمالگام دراثر امواج تلفن همراه افزایش یافت.
در حدود ۵۰ درصد آمالگام دندانی از جیوه تشکیل شده است. میدانهای الکترومغناطیسی می‌توانند باعث افزایش آزاد شدن جیوه از دندان‌های ترمیم شده باآمالگام شوند. همچنین جیوه سمی ترین عنصر غیر رادیواکتیو است که تاکنون شناخته شده است. این عنصر عامل تخریب کننده سلول ها به ویژه سلول‌های ایمنی، عصبی و کلیوی است.


حضور موفق لبخند در چهارمین کنگره دندانپزشکی نظام پزشکی آذرماه ۹۱

بدون نظر

چهارمین کنگره دندانپزشکی نظام پزشکی کشور از تاریخ ۱۵ لغایت ۱۷ آذرماه ۹۱ با حضور جمعی از اساتید و صاحب نظران رشته های مختلف دندانپزشکی و با شرکت گروهی از دندانپزشکان محترم در هتل المپیک (تهران) برگزار گردید.
اگرچه شرکت کنندگان در کنگره تحت تاثیر تعطیلات چند روزه ناشی از آلودگی شدید هوای تهران بسیار کمتر از تعداد پیش بینی شده قبلی بودند لیکن مباحث علمی و تخصصی ارزشمندی توسط سخنرانان مطرح و مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
همزمان با برپایی این کنگره نمایشگاهی از تجهیزات، لوازم و مواد دندانپزشکی و صنایع وابسته با حضور فعال شرکتهای معتبر در محل مزبور دایر گردید که مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفت.
شرکت پردازش سیستم پرنیان که با جدیدترین ورژن نرم افزار جامع مدیریت مطب و کلینیک دندانپزشکی «لبخند» در این نمایشگاه شرکت نموده بود مورد توجه و بازدید بسیاری از مدعوین واقع شد. قابلیت های جدید نرم افزار دندانپزشکی «لبخند» که بر اساس پیشنهادات اصلاحی جامعه دندانپزشکان ایران ساخته شده توانست با اقبال مراجعان مواجه شود. امید است در کنگره ها و همایش های بعدی شاهد حضور جمع بیشتری از دندانپزشکان محترم باشیم.


چهارمین کنگره دندانپزشکی نظام پزشکی کشور

بدون نظر

چهارمین کنگره دندانپزشکی نظام پزشکی کشور از تاریخ ۱۵ لغایت ۱۷ آذرماه ۹۱ با حضور برخی از اساتید و صاحب نظران و اندیشمندان ارجمند رشته های مختلف دندانپزشکی و همچنین جمع کثیری از دندانپزشکان محترم در هتل المپیک (تهران) برگزار میگردد و طی سه روز به ایراد سخنرانی و تبادل اطلاعات پرداخته و آخرین دستاوردهای علمی و تخصصی خود را برای آگاهی مدعوین مطرح خواهند نمود. همزمان با برپایی این کنگره نمایشگاهی از تجهیزات، لوازم و مواد دندانپزشکی و صنایع وابسته با حضور فعال شرکتهای معتبر در محل مزبور دایر خواهد گردید.
شرکت پردازش سیستم پرنیان بعنوان یکی از شرکت های نرم افزاری و تولیدکننده اولین نرم افزار تحت وب (شبکه اینترنت) و کاملاً فارسی مدیریت مطب و کلینیک دندانپزشکی «لبخند» از عموم دندانپزشکان گرامی جهت شرکت در این کنگره و بهره مندی از مباحث علمی مطروحه در آن و همچنین بازدید از غرفه این شرکت و آشنایی هرچه بیشتر با امکانات و قابلیت های نرم افزار «لبخند» که با آخرین قابلیت ها در ورژن جدید ارائه میشود دعوت بعمل می آورد.
نرم افزار جامع مدیریت مطب و کلینیک دندانپزشکی «لبخند» دارای تاییدیه شورای عالی انفوراتیک کشور بوده و بمناسبت برگزاری کنگره فوق الذکر با تخفیف ویژه عرضه می گردد.


ورژن جدید نرم افزار مدیریت مطب و کلینیک دندانپزشکی لبخند

بدون نظر

شرکت پردازش سیستم پرنیان بمنظور کاربردی کردن بیش از پیش نرم افزار جامع مدیریت مطب و کلینیک دندانپزشکی «لبخند» با لحاظ نمودن نظرات اصلاحی دندانپزشکان محترم اقدام به طراحی و ایجاد قابلیتهای جدید نموده که قابلیتهای مزبور با سرفصلهای زیر در آخرین ویرایش نرم افزار دندانپزشکی لبخند در سایت www.labkhandsoft.com جهت مشاهده و ملاحظه دندانپزشکان ارجمند قابل دسترسی می باشد.
• قابلیت ایجاد سرپرست خانواده به همراه نمایش لیست اعضاء و خدمات انجام شده برای هر یک بهمراه بدهی سرپرست و اعضاء (بصورت کل و جزء)،
• قابلیت دریافت امضاء هنگام تشکیل پرونده از بیمار با استفاده از قلم نوری،
• قابلیت اعمال ضریب عدد K در تعرفه درمان،
• گزارش وجوه دریافتی (نقد، کارت، چک) در یک بازه زمانی،
• گزارش تعین وقت ملاقات یک بیمار در یک بازه زمانی،
• امکان ایجاد شماره پرونده به صورت اتوماتیک،
• امکان قراردادن عکس بیمار در هنگام تشکیل پرونده با استفاده از webcam،
• قابلیت پشتیبانگیری به صورت اتوماتیک از اطلاعات موجود در نرم افزار.


چرا باید پروتز داشته باشیم؟

بدون نظر

۴ دلیل برای جایگزینی دندان ها
چرا باید پروتز داشته باشیم؟ این یک سوال بسیار مهم است که به صورت مختصر جواب آن را در زیر خواهید دید:
۱- به محض اینکه دندانی را از دست بدهیم یا حتی تاج آن از بین برود، دندان های مجاور این دندان و مقابل آن شروع به حرکت به طرف این دندان ها کرده و فضا را کم می کنند. پس هر چه زودتر دندان از دست رفته باید جایگزین شود تا هم ردیف دندان ها به هم نخورد و هم اکلوژن همان طور که هست باقی بماند. گاهی این حرکت و مهاجرت دندانی به خصوص مهاجرت دندان های مقابل به قدری زیاد است که اگر زمان زیادی از، ازدست دادن دندان بگذرد برای جایگزینی آن مجبور خواهیم شد که دندان مقابل یا مجاور را نیز ترمیم کنیم.
۲- عمل جویدن که شروع عمل هضم و جذب مواد غذایی است، با از دست دادن دندان ها دچار اختلال میشود و فرد بی دندان دچار سوء هاضمه شده و مواد غذایی لازم به بدنش نمی رسد.
۳- از نظر زیبایی و ظاهر انسان ها، که با از دست دادن بعضی از دندان ها مانند دندان های قدامی و شاید در بعضی از افراد دندان های خلفی در زمان خندیدن و صحبت کردن فضای بی دندانی مشاهده میشود و باعث خجالت شخص می شود، پس یا نمی خندند یا دستشان را جلوی دهانشان گرفته و می خندند.
۴- تلفظ خیلی از حروف توسط دندان ها ادا می شود و با از دست دادن دندان ها تلفظ نامفهوم یا نادرست انجام می شود. با این دلایل دندان های از دست رفته باید خیلی زود جایگزین شود تا اعمال جویدن، اکلوژن، صحبت کردن و زیبایی دچار خدشه نشود.