بایگانی برای مهر, ۱۳۹۲

دندان‌پزشک خانواده در راه است

بدون نظر

دبیر شورای تخصصی آموزش دندانپزشکی وزارت بهداشت جزییات بازنگری رشته دندانپزشکی عمومی را تشریح کرد و از تهیه بسته آموزشی “دندانپزشک خانواده” خبر داد.

دکتر اکبر فاضل در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اینکه بازنگری رشته دندانپزشکی عمومی انجام و نتایج آن به دانشکده‌های دندانپزشکی ابلاغ شده است، گفت: دانشکده‌های دندانپزشکی هم اکنون بر اساس برنامه جدید دوره آموزشی خود را شروع کرده‌اند.

وی با اشاره به تهیه بسته‌های آموزشی تخصصی و اضافه شدن برخی دروس انتخابی بسته به اهداف آموزشی و آینده نگری، اظهار کرد: در این برنامه بسته‌های آموزشی انتخابی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است تا دانشجویان با توجه به زمینه‌ای که بعد از فارغ‌التحصیلی علاقه‌مند به کار در آن هستند، از این بسته‌ها استفاده کنند.

وی افزود: به عنوان مثال اگر دندانپزشکی سهمیه بومی استانی است و قرار است در سیستم شبکه درمانی کار بکند، بسته آموزشی آشنایی با سیستم شبکه یا دندانپزشک خانواده برای وی در نظر گرفته شده است تا بعد از فارغ التحصیلی آشنایی کامل با مباحث شبکه درمان و پزشک خانواده را داشته باشد.

رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین اظهار کرد: برای دانشجویانی که علاقه‌مند به فعالیت در حوزه دندانپزشکی زیبایی هستند نیز بسته آموزشی اختیاری “دندانپزشکی زیبایی” طراحی شده است.

فاضل همچنین دربیان دیگر فعالیت‌های کمیته کریکلوم دندانپزشکی به روش بحث EBD اشاره کرد و گفت: EBD همان آموزش دندانپزشکی مبتنی بر شواهد است، به این معنی که باید فعالیت‌ها مستند و براساس شواهد باشد که این مساله جدیدی است و در برنامه آموزشی جدید دندانپزشکی ما نیز درنظر گرفته شده است.

دبیر شورای تخصصی آموزش دندانپزشکی وزارت بهداشت در خاتمه بر لزوم آشنایی اعضای هیئت علمی دانشکده‌های دندانپزشکی با EBD به منظور آموزش این رشته در کل کشور اظهار کرد: در این راستا کارگاه‌هایی برای آموزش مبانی EBD با حضور رییس،‌ معاون آموزشی و چند کارشناس از دانشکده‌های دندانپزشکی ایجاد شده است و که هر یک از این افراد دوباره این کارگاه‌ها را در دانشکده مربوط به خود برگزار خواهند کرد و درصورت نیاز از تیم ستادی وزارتخانه هم برای آنها فرستاده می‌شود و به این ترتیب یک هماهنگی بین کلیه دانشکده‌های دندانپزشکی برای فرهنگ سازی مبانی EBD ایجاد می‌شود.
http://isna.ir/fa/news/92060502931/


حضور نرم افزار مدیریت دندانپزشکی لبخند در هفتمین کنگره دندانپزشکی نیروهای مسلح

بدون نظر

هفتمین کنگره دندان پزشکی نیروهای مسلح ۱۷ الی ۱۹ مهرماه سال جاری در مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما و به میزبانی ناجا برگزار می‌شود.
کنگره دندانپزشکی نیروهای مسلح تا کنون شش دوره و به صورت دو سالانه برگزار شده است . ناجا برای اولین بار است که میزبانی را بعهده داشته است و دوره های قبل سپاه ، وزارت دفاع ، دانشگاه علوم پزشکی آجا و نیروی هوائی میزبان بوده اند.
در این کنگره عناوینی چون اقتصاد سلامت و دندانپزشکی، تروما در ماموریت‌های نظامی– انتظامی، درمان موفق و موانع پیشرو و بحث‌های روز درمان‌های دندانپزشکی، مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.
اهداف اصلی این کنگره را می‌توان گردهمایی دندانپزشکان شاغل در نیروهای مسلح، تعامل بین نیرو‌ها در جهت ارتقا سطح کیفیت خدمات دندانپزشکی، تثبیت جایگاه دندان پزشکی نیروهای مسلح به عنوان یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های خدمت رسانی کشور و همچنین ارتقای سطح علمی و عملی دندان پزشکان نیروهای مسلح برشمرد.
در کنار این کنگره ، نمایشگاهی از جدیدترین تجهیزات ، مواد و لوازم دندانپزشکی و صنایع وابسته با حضور فعال شرکت های معتبر برپا میگردد.
شرکت پردازش سیستم پرنیان بعنوان یکی از شرکتهای نرم افزاری و تولید کننده اولین نرم افزار تحت وب (شبکه اینترنت) و کاملا فارسی مدیریت مطب و کلینیک دندانپزشکی «لبخند» با ارائه آخرین نسخه نرم افزار مزبور در این نمایشگاه، برگزاری این رویداد مهم علمی و تخصصی را گرامی داشته و از عموم دندانپزشکان ارجمند جهت شرکت و بازدید از غرفه این شرکت در نمایشگاه تجهیزات ، مواد و لوازم دندانپزشکی و صنایع وابسته دعوت به عمل می آورد.

(دندانه بانک اطلاعات دندانپزشکی ایران)
http://www.dandane.ir


اگر پزشک هستید آخرین قیمت کالای مورد نیاز خود را در طب بازار بیابید، اگر فروشنده هستید ۲۰ کالای پرفروش خود را در طب بازار رایگان تبلیغ نمایید

بدون نظر

طب بازار
مرجع اطلاع‌رسانی و وب‌سایت تخصصی فروشندگان حوزه پزشکی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی و تجهیزات بیمارستانی
وب‌سایت «طب بازار» مرجع تخصصی معرفی تجهیزات و فروشندگان کالاهای پزشکی، بهداشتی و درمانی است که با هدف تسهیل جستجوی تجهیزات مورد نیاز پزشکان در میان فروشگاه‌ها و شرکت‌های مختلف و اطلاع‌رسانی اخبار جدیدترین محصولات به همراه آخرین قیمت‌های عرضه آن‌ها، راه‌اندازی شده است.
«طب بازار» رسانه واسطی بین پزشکان و فروشندگان است که از یک سو به فروشندگان امکان معرفی محصولات خود را داده و از سوی دیگر پزشکان را از آخرین تغییرات قیمت‌ها در بازار تجهیزات پزشکی مطلع می‌نماید. در این سایت که تنها جهت اطلاع‌رسانی راه‌اندازی شده است، امکانات اصلی تنها با عضویت در سایت در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

مزایای طب بازار
صرفه‌جویی پزشکان در وقت، انرژی و هزینه جهت کسب اطلاعات و دسترسی آسان به اطلاعات بی‌طرفانه درباره انواع تجهیزات پزشکی
آشنایی پزشکان با انواع فروشندگان و قیمت‌های بازار و امکان انتخاب نزدیک‌ترین فروشنده در محل
-آشنایی پزشکان با مزایا و معایب کالاها از نقطه نظر دیگر کاربران
-ورود فروشندگان تجهیزات پزشکی به دنیای تجارت الکترونیکی برای گسترش بازار هدف
-اطلاع‌رسانی سریع درباره محصولات فروشگاه یا شرکت به پزشکان
-آشنایی بیشتر با دیگر فروشندگان جهت گسترش زمینه همکاری‌های فیمابین
-صرفه‌جویی فروشندگان در زمان برای تبلیغات هدفمند و کارا

امکانات برای فروشندگان
-معرفی شرکت یا فروشگاه همراه با اطلاعات تماس
-معرفی محصولات و کالاها همراه با آخرین قیمت عرضه در بازار
-اطلاع‌رسانی درباره آخرین تغییرات در فروش کالاها و محصولات از طریق ارسال پیامک به پزشکان و دیگر فروشندگان
-آگاهی از آخرین تغییرات قیمت‌های بازار از طریق دریافت ایمیل
-ثبت آگهی تبلیغاتی با تخفیف ویژه فروشندگان


عسل و دندان

بدون نظر

عسل و دندان
جمع آوری: هلیا ارسنجانی
قندهای عسل با شیرینی فراوانی که دارند به دندانها هیچ صدمه نزده بلکه میتواند آنها را سفید و لثه ها را محم سازد. پروفسور واکسور گستوف عقیده دارد چنانچه شکر مدتی در دهان بماند به وسیله باکتری تجزیه شده و موجب ایجاد اسید لاکتیک در دهان مینماید که برای دندانها مضر است. ولی عسل بر خلاف شکر چون دارای یک نوع آنتی بیوتیک طبیعی است هیچ گونه اسیدی در دهان تولید نکرده و دندانها را ضد عفونی مینماید. به همین جهت مصرف ان برای دندان ها (مخصوصا اطفال) نه تنها هیچ ضرری نداشته بلکه مفید نیز میباشد.

مک لدان پژوهشگر امریکایی معتقد است که چای حاوی فلورین بوده و داروی موثر جلوگیری از فساد دندان میباشد.مشروط بر اینکه با عسل نوشیده شود. اگر چای با قند یا شکر نوشیده شود این خاصیت از بین میرود. به همین دلیل است که اکثر دانشمندان روسی از جمله راف شیرین کردن چای با عسل را به جای قند توصیه میکند .
فیلیپس محقق امریکایی معتقد است که دادن یک قاشق چای خوری عسل به کودکان در شیشه آنها مانع پوسیدگی دندانهای آنها میشود.
جهت محکم نمودن لثه ها عسل را با سرکه انگور مخلوط کرده و بر لثه ها می مالند و ماساژ میدهند. تکرار این عمل چند بار در روز چرک لثه ها را زایل و گوشت به مرور ترمیم میابد.


دندان پزشکان علاقه ای به اجرای بهداشت دهان و پیشگیری ندارند

بدون نظر

دندان پزشکان علاقه ای به اجرای بهداشت دهان و پیشگیری ندارند
موسسه اطلاع رسانی دندانپزشکی
ژاله بحرینی، کاردان بهداشت دهان گفت: طبق آمار، در دهان هر کودک شش ساله ایرانی ۵ دندان پوسیده وجود دارد، در بخش درمان بسیار خوب عمل شده است ولی متاسفانه در بخش بهداشت دهان و پیشگیری بسیار ضعیف عمل شده است. بهداشتکاران یک دوره کوتاه مدت دو ساله با هزینه‌ای بسیار کمتر از رشته دندان پزشکی می‌گذرانند و در زمینه آموزش بهداشت دهان و پیشگیری از بیماری های دندان و لثه نقش دارند.
وی افزود: وظایف این بهداشتکاران در زمینه آموزش از مادران باردار آغاز و در مهد کودک به طور جدی ادامه پیدا می کند. در هر مهد کودک و مدرسه باید یک بهداشتکار دهان وجود داشته باشد ولی متاسفانه چنین برنامه ای را در کشورمان نداریم و به ندرت مهدک کودک و دبستانی پیدا می شود که بهداشتکاران در آنجا فعالیت کنند.
بحرینی تصریح کرد: طبق آمار در دهان هر کودک شش ساله ایرانی ۵ دندان پوسیده وجود دارد در حالی که بسیاری از کشورهای پیشرفته تا ۲۰ سالگی دندان های سالمی دارند و نمی دانند که پوسیدگی چیست.
وی ادامه داد: دندانپزشکی شامل دو بخش درمان و پیشگیری است، فارغ التحصیلان زیادی داریم و در بخش درمان بسیار خوب عمل شده است ولی متاسفانه در بخش بهداشت دهان و پیشگیری بسیار ضعیف عمل شده است.
این کارشناس بهداشت دهان و دندان افزود: در بخش بهداشت دهان به دلیل اینکه هزینه آن فقط با یک مسواک انجام می گیرد دندانپزشکان علاقه ای به اجرای بهداشت دهان و پیشگیری ندارند.
بحرینی با بیان اینکه دولت باید در زمینه بهداشت دهان و پیشگیری سرمایه گذاری کند، گفت: باید کاردان‌های بهداشت دهان استخدام و وارد مراکز هدف شوند. در یک ناحیه آموزش و پرورش یک بهداشتکار می تواند آن ناحیه را تحت پوشش قرار دهد ولی در کشورمان اهمیت روی بخش درمان است. به علت فقر بهداشت دهان ایمپلنت یا کاشت دندان مصنوعی با واحدی چند میلیون تومان روز به روز افزایش می یابد.