بایگانی برای بهمن, ۱۳۹۱

دندان های کودک در شکم مادر

بدون نظر

● دندان های کودک در شکم مادر
جالب است بدانید که دندان های شما هنگامی که هنوز به دنیا نیامده و جنینی آرام در شکم مادرتان بوده اید، شکل گرفته اند. در چهارمین هفته پس از لقاح، ناحیه مربوط به تشکیل صورت در سر انسان مشخص می شود. در پنجمین هفته جنینی ضخامت صورت انسان به اندازه یک ورق کاغذ است و عرض صورت حدود یک و نیم میلی متر است ولی سر و کله دندان ها چه زمانی در صورت شما پیدا می شود؟ وقتی شما دو یا سه ماهه بوده اید جوانه تمام دندان های شیری در دهان شما تشکیل شده است. اولین دندان ها نرم و شل بوده اند ولی به تدریج آهکی و سخت می شوند.
شما کلا در هر نیمه فک تان ۵ دندان شیری داشته اید که دو دندان جلویی A و B و دندان نیش C و دو دندان آسیای شیری D و E هستند. دندان های A و B وقتی ۵ ماهه بوده اید، دندان C و D در شش ماهگی و دندان E در هفت ماهگی، از حالت بافتی نرم به جسمی سخت مثل دندان تبدیل شده اند. جالب تر اینکه اگر از جنین هفت ماهه رادیوگرافی تهیه شود می توان از وضعیت دندان های شیری و به ویژه تعداد آنها اطلاعات خوبی به دست آورد. بد نیست بدانید دوران جنینی دوران مهمی از نظر تشکیل دندان ها است چون علاوه بر دندان های شیری، دندان های دایمی نیز در همین دوران تشکیل می شوند.

وقتی شما جنینی ۴ ماهه بوده اید، ۴ دندان آسیای بزرگ شما تشکیل شده اند. در ۵/۶ ماهگی، ۱۲ دندان جلویی شما تشکیل شده اند و در ماه نهم جنینی شما یعنی آخرین ماه بارداری، ۴ دندان آسیای کوچک شما در دهان تان شکل گرفته اند. وقتی شما به دنیا آمده اید مسلما هیچ دندانی در دهان تان نداشته اید ولی همه دندان های شیری دایمی شما، در دهان شما، زیر لثه وجود داشته اند تا هر کدام در زمان مناسبی در دهان تان رویش پیدا کنند.


پیش گیری از پوسیدگی دندان

بدون نظر

برای پیش گیری از پوسیدگی دندان نکات زیر را رعایت فرمایید
۱) مصرف اسنک ها(میان وعده ها) را به حداقل برسانید تا زمانی را که دندان های تان در معرض تماس اسید قرار می گیرند کاهش دهید. اگر اهل میان وعده هستید، غذاهایی را انتخاب کنید که کربوهیدرات های قابل تخمیر نداشته باشند.
▪ انتخاب های خوب: بهترین انتخاب ها، پنیر، مرغ یا گوشت های دیگر، مغزها یا شیر است. این غذاها ضمنا می توانند با تامین کلسیم و فسفر به بازسازی مواد معدنی دندان کمک کرده و محافظی برای مینای دندان ایجاد نمایند.
▪ انتخاب های متوسط: میوه های سخت مانند سیب، گلابی و سبزیجات هستند. گرچه میوه ها حاوی قند طبیعی هستند ولی مقدار زیادی نیز آب دارند که قند میوه را رقیق کرده و ترشح بزاق را تحریک می نمایند. بزاق نیز به علت دارا بودن مواد ضد باکتری از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می نماید. سبزیجات به اندازه ای کربوهیدرات ندارند که خطرناک باشند.
▪ بدترین انتخاب ها: شکلات، شیرینی، کیک، چیپس و پفک، نان، مافین(کلوچه)، سیب زمینی سرخ کرده، چوب شور، موز، کشمش و دیگر میوه های خشک هستند. این غذاها منبع قندی لازم برای تولید اسید را در اختیار باکتری ها قرار می دهند. اگر این خوراک ها به سطح دندان بچسبند یا بین دندان ها گیر کنند خطرناک تر خواهند بود.
۲) مصرف نوشابه حتی بدون قند یا هر نوشیدنی حاوی شکر مانند قهوه یا چای شیرین و لیموناد را کاهش دهید. آب میوه ها حاوی قند طبیعی هستند و می توانند موجب پوسیدگی شوند. اگر چنین نوشابه هایی مصرف می کنید، آن ها را جرعه جرعه به مدت طولانی استفاده نکنید. اگر یک بطری نوشابه را همراه غذا بنوشید و تمام کنید بهتر از این است که تا دو ساعت آن را جرعه جرعه مصرف کنید.
انتخاب های بهتر: چای بدون قند، شیر و آب، به خصوص آب حاوی فلوراید انتخاب های خوبی هستند. چای هم دارای فلوراید است و می تواند مینای دندان را تقویت نماید و پوسیدگی دندان را به تاخیر اندازد. البته مصرف چای غلیظ توصیه نمی شود.
▪ آب موجب شسته شدن بقایای غذا و رقیق شدن اسید دهان می گردد.

۳) از مکیدن آب نبات های سخت، حتی اگر بسیار کوچک باشند، اجتناب نمایید. زیرا آب نبات ها قند زیادی برای افزایش اسید تولید شده توسط باکتری ها دارند.
۴) خوراکی های ترش و اسیدی به تحلیل مواد معدنی مینای دندان کمک می کنند.
۵) پس از خوردن غذا، دندان های خود را مسواک بزنید تا پلاک های باکتریایی را از سطح دندان های خود پاک کنید. حداقل روزانه دو بار مسواک بزنید.
۶) جویدن آدامس های بدون قند که حاوی زایلیتول (xylitol) هستند به کاهش خطر پوسیدگی دندان کمک می کنند، زیرا نه تنها موادی را که به دندان ها چسبیده اند جدا می کنند بلکه ترشح بزاق را نیز افزایش می دهند.


دوست عزیز چرا فکر می کنید مطب یا کلینیک شما نیاز به نرم افزار مدیریتی ندارد؟

بدون نظر

به راستی تا چه زمانی می توانید کارهای روزمره مطب یا کلینیک خود را بصورت دستی و سنتی انجام دهید؟
آیا به هزینه ها و اتلاف وقت های اینگونه روش ها فکر کرده اید؟
شاید تعدد نرم افزارهای موجود در بازار و دشواری های ساختاری برخی از آنها و یا عدم ارائه پشتیبانی مناسب از طرف عرضه کنندگان، شما را در استفاده از نرم افزار مدیریتی دچار تردید نموده است؟
بهرحال واقعیت این است که امروزه پیشرفت سریع فناوری اطلاعاتی و ارتباطی سبب ایجاد تحول در حوزه های مختلف هم از منظر نحوه ارائه خدمات و یکپارچه سازی اطلاعات و هم ذخیره و بازیابی داده ها شده است که حوزه سلامت و پزشکی هم ازاین امر مستثنی نیست و نمی توان به شیوه گذشته امور جاری در یک مطب یا کلینیک را پیشبرد.
چرا که تحولات علمی در همه عرصه ها در حال ایجاد جهش و دگرگونی های اساسی است و چنین تحولاتی الزاماً نوع جدیدی از خدمات پزشکی و دندانپزشکی را بهمراه داشته است که همان سلامت الکترونیک است. با توجه به اهمیت موضوع سلامت الکترونیک در دولت الکترونیک و نیز با در نظر گرفتن نیاز به همسویی با فناوری های نوین، استفاده از سیستم جامع اطلاعاتی و نرم افزارهایی که فرایند ثبت و بازیابی داده ها و تهیه گزارشات را تسهیل می نماید به امری اجتناب ناپذیر در مطب ها و کلینیک ها و درمانگاه ها تبدیل شده است.
نرم افزار مدیریت مطب و کلینیک پزشکی یا دندانپزشکی با حذف محدودیت دسترس پذیری پرونده های کاغذی از یکسو و پاسخگویی به نیازهای جدیدی نظیر ایجاد پرونده الکترونیکی، یکپارچه سازی اطلاعات بیماران، سرعت بالا در بازاریابی داده ها، صرفه جویی در زمان و نیروی کار، مدیریت بهینه اموری همچون انبارداری، حسابداری، لابراتوار و … از سوی دیگر توانسته اند به عنوان یک ارزش افزوده در ارائه خدمات به بیماران مورد توجه قرار گیرند.
از این رو میتوان گفت استفاده از یک نرم افزار جامع مدیریت مطب و کلینیک پزشکی یادندانپزشکی با ساختاری ساده و قابل فهم و محیط کاربری جذاب و کاربرپسند همراه با قابلیتهای عملیاتی کارا، میتواند بازدهی یک مطب یا کلینیک پزشکی یا دندانپزشکی را افزایش داده و سبب بهبود و آسانی گردش امور شده و رضایت مندی مراجعین را بدنبال داشته باشد.
در صورتیکه شما در گذشته به رفع این نیاز اندیشه اید احتمالاً در برخورد با نرم افزار های متفاوت دچار مشکل انتخاب شده اید. چند نکته اساسی در انتخاب یک نرم افزار مدیریت مطب یا کلینیک پزشکی و یا دندانپزشکی وجود دارد که توجه به چهار مورد آن میتواند به شما در انتخاب نرم افزار مناسب کمک کند.
۱-امکانات– میزان تطبیق نیازهای شما با قابلیتهای نرم افزار.
۲-دسترسی– امکان دستیابی و کار با نرم افزار و نظارت بر عملکردها حتی در زمان خروج از مطب یا کلینیک پزشکی و یا دندانپزشکی (تحت وب بودن نرم افزار) به عبارت دیگر نداشتن محدودیت زمانی و مکانی برای استفاده از نرم افزار.
۳-خدمات پس از فروش– نصب، آموزش و پشتیبانی حضوری و غیر حضوری و اینترنتی
۴-اعتبار تولید کننده و نرم افزار– اطمینان از ادامه توسعه و به روز رسانی و پشتیبانی از نرم افزار در دراز مدت و داشتن تاییدیه رسمی برای نرم افزار از مراکز ذیصلاح کشور.
توجه داشته باشید که تنها لیست امکانات نکته اصلی در انتخاب یک نرم افزار مدیریتی نمی باشد. چرا که تمامی اطلاعات مطب یا کلینیک شما شامل پرونده ها، اسناد، عکس های رادیولوژی و … میبایست سالها توسط این نرم افزار پردازش و نگهداری شود. بنابراین خدمات پس از فروش، اعتبار تولیدکننده نقش مهمی در رضایت شما خواهد داشت.


حضور موفق لبخند در کنگره پروستودنتیست های ایران

بدون نظر

دوازدهمین کنگره پروستودنتیست های ایران از تاریخ ۲۶ لغایت ۲۹ دی ماه سال ۹۱ با حضور اساتید، محققین، صاحب نظران و اندیشمندان ارجمند و شرکت جمع کثیری از دندانپزشکان محترم در سالن همایش های هتل المپیک تهران برگزار گردید. در مدت ۴ روز برپایی این کنگره سخنرانان آخرین تحقیقات علمی و دستاوردهای پژوهشی خود را ارائه نموده و مباحث و مطالب ارزشمندی به شرکت کنندگان عرضه داشتند. همزمان نمایشگاهی از تجهیزات، مواد و لوازم دندانپزشکی و صنایع وابسته در جوار این کنگره دایر گردید که شرکت های معتبر و تولید کنندگان صاحب نام در آن حضور فعال داشتند.
شرکت پردازش سیستم پرنیان بعنوان یکی از شرکت های نرم افزاری و تولیدکننده اولین نرم افزار تحت وب (شبکه اینترنت) و کاملاً فارسی مدیریت مطب و کلینیک دندانپزشکی «لبخند» با ارائه آخرین تولیدات خود در زمینه مدیریت دندانپزشکی از جمله:
۱- آخرین نسخه نرم افزار مدیریت مطب دندانپزشکی «لبخند»
۲- نرم افزار مدیریت مرکز رادیولوژی «پرنیان»
۳- نرم افزار جامع مدیریت کلینیک دندانپزشکی «لبخند»
کوشش نمود همچون سنوات گذشته، خدمات نرم افزاری خود را بیش از پیش به جامعه دندانپزشکی کشور معرفی نماید. حضور تعداد کثیری از بازدیدکنندگان در محل استقرار شرکت پردازش سیستم پرنیان و ابراز علاقه ایشان برای آشنایی هر چه بیشتر از امکانات و قابلیت های نرم افزار جامع مدیریت مطب و کلینیک دندانپزشکی «لبخند» که دارای تاییدیه از شورای عالی انفورماتیک کشور است موید حضور موفق و توفیق این شرکت در جلب نظر و اعتماد دندانپزشکان گرامی میباشد.