بایگانی برای اسفند, ۱۳۹۳

پوسیدگی دندان ۸۰ درصد دانش‌آموزان یزدی

بدون نظر

مسئول سلامت دهان و دندان دانشگاه علوم ‌پزشکی یزد گفت: تقریباً بیش از ۸۰ درصد دانش‌آموزان مقطع ابتدایی استان که دارای دندان‌های شیری هستند، دارای حداقل چهار تا پنج دندان پوسیده هستند.

دکتر حسن فتوحی در گفت‎‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه یزد، مهمترین شاخصی که نشان‌دهنده سیمای سلامت دهان و دندان یک فرد یا یک جامعه است را شاخصDMFT عنوان و اظهار کرد: این شاخص در واقع بیانگر تعداد دندان‌های پوسیده، پرشده و کشیده شده آن فرد یا جامعه است.

وی با اشاره به معاینات بدو تحصیل دانش‎‎آموزان و تشکیل شناسنامه سلامت برای آنها، گفت: عمده‌ترین مشکلی که در معاینات دهان و دندان دانش‌آموزان در بدو ورود به مدرسه مشاهده می‏‏‌شود، موضوع پوسیدگی دندان است به نحوی که تقریباً برای بالغ بر ۸۰ درصد از دانش‎‎آموزان حداقل چهار تا پنج دندان پوسیده و خراب دیده می‏‏‌شود. هر چند که این دندان‌ها شیری هستند ولی اگر اهمیت این موضوع نسبت به دندان‎‎های دائمی بیشتر نباشد، کمتر هم نیست و لازم است که این دندان‎‎ها ترمیم شوند.

1420638890681_6

(بیشتر…)


نقش سواد و تبلیغات در بهداشت دهان و دندان

بدون نظر

سواد اطلاعاتی و تبلیغات می‎‎تواند نقش موثری در سلامت بهداشت دهان و دندان در بین افراد جامعه داشته باشد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه یزد، آمارهایی که این روزها از سوی مسئولان در مورد وضعیت سلامت دهان و دندان در جامعه ارائه می‎‎شود، خبر از یک وضعیت نگران کننده می‎‎دهند. “حسین حصاری” معاونت پژوهشی مرکز تحقیقات پیشگیری پوسیدگی دندان دانشگاه علوم پزشکی ایران به تازگی در رابطه با وضعیت سلامت دهان و دندان ایرانیان اعلام کرده است که به طور میانگین افراد ۱۲ ساله ۲ دندان خراب، ۱۵ ساله دارای ۳ دندان خراب، ۱۸ ساله ۴ دندان خراب، افراد ۳۵ ساله ۹ دندان خراب و افراد ۴۵ ساله ۱۲ دندان خراب در دهان دارند . البته این در حالی است که متاسفانه ۲۵ درصد جمعیت کشور نیز در روستاها ساکن هستند و به خدمات دندانپزشکی دسترسی ندارند و شاید به جرات بتوان گفت که در هیچ سطحی در روستاها از نیروی انسانی مرتبط با حوزه دندان بهره‏‏مند نیستیم. متاسفانه بررسی‏‌ها نیز نشان می‎‎دهد که افراد جامعه در رابطه با پوسیدگی دندان و عوامل ایجاد پوسیدگی از اطلاعات کافی برخودار نیستند و حتی دسترسی لازم را به اطلاعات جهت رفع مشکلات دهان و دندان خود ندارند.

106-20

(بیشتر…)


نقش ماژول پیامک در نرم افزار مدیریت مطب و کلینیک دندانپزشکی لبخند

بدون نظر

ماژول پیامکی نرم افزار مدیریت دندانپزشکی لبخند را می توان به جرات یکی از بهترین و حرفه ای ترین ماژول های پیامکی در بین نرم افزارهای موجود در بازار نامید. برای استفاده از ماژول پیامک نرم افزار دندانپزشکی لبخند نیازی به داشتن دستگاه سخت افزاری نیست و ارسال از طریق اینترنت انجام می پذیرد. مزیت ارسال از طریق اینترنت این است که در زمان ارسال نیازی به حضور کاربر نیست و کاربر می تواند زمان ارسال را از قبل زمانبندی نماید.

به کمک این ماژول کاربر می‌‌تواند براساس یادآورهای تنظیم شده در نرم افزار مدیریت مطب دندانپزشکی لبخند ، پیش از سررسید یک قرار ملاقات، بیمار را با ارسال پیامک از تغییر وقت ویزیت آگاه کرده، و یا زمان آن را به وی یادآوری نماید. در این ماژول ارسال دستورالعمل تجویزی دندانپزشک به بیمار بعد از ثبت درمان برای وی امکان پذیراست. از دیگر کاربردهای این ماژول میتوان به امکان ارسال پیامک تبریک تولد، تشکیل پرونده و همچنین ارسال پیامک مبلغ پرداختی توسط بیمار و اعلام مانده حساب وی اشاره نمود.


صدور شناسنامه دیجیتالی سلامت برای دانش آموزان، ورود یونیت‌های سیار دندانپزشکی به مدارس ابتدایی از ۲۰ اسفند

بدون نظر

معاون سلامت و تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش از صدور شناسنامه سلامت دانش آموزان به صورت دیجیتال خبر داد واظهار امیدواری کرد که با همکاری بیمارستان بقیه الله و وزارت بهداشت شناسنامه سلامت دهان ودندان نیز ارایه شود. به گزارش خبرنگار سرویس «آموزش وپرورش» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکترمهرزاد حمیدی در همایش ارتقاء سلامت دهان و دندان، ویژه مربیان بهداشت مدارس با تاکید براینکه نیروهای بهداشت مدارس از بهترین نیروهای انسانی آموزش و پرورش هستند، افزود: در حال حاضربرای ۱۳میلیون دانش‌آموز و ۱۰۵ هزار مدرسه به شیوه موثر خدمات ارایه می کنیم و آشنایی با غذای سالم و وضعیت غربالگری زمینه راست قامتی، تناسب اندام، وزن مناسب، زندگی سالم و مفید در جرگه اهداف آموزش و پرورش قرار دارد.

(بیشتر…)


راههای خانگی برای تسکین دندان درد شدید

بدون نظر

دندان درد شدید یکی از ناراحتی های است که معمولا همه افراد حداقل یک بار آن را تجربه کرده اند. در این صورت فرد نمی تواند غذا بخورد و صحبت کند و سعی می کند هر طور شده درد را تسکین دهد. مسلما مراجعه به دندانپزشک و درمان قطعی می تواند تنها راه حل باشد اما می توان با مواد طبیعی نیز موقتا درد را آرام کرد و در ضمن نیازی به مصرف مسکن ها نیز نداشت.

دانه کنجد بیشتر از ۱۶۰۰ سال است که برای تسکین درد دندان در چین کاربرد دارد. کنجد حاوی ترکیباتی است که درد را بهبود می بخشد. خواص کنجد شبیه آسپرین است و مانند مسکن عمل     می کند. این دانه ها برای تسکین درد دندان بسیار موثر است

تهیه مرهم آن بسیار ساده است و نیاز به مواد زیادی ندارد. ظرف آبی را روی حرارت بگذارید تا جوش بیاید و سپس دانه های کنجد را در آن بریزید. برای هر مقدار کنجد دوبرابر آب لازم است. برای اینکه ترکیب تاثیر بهتری داشته باشد، باید منتظر شد تا نیمی از آب تبخیر شود. مرهم را مستقیما روس قسمت دردناک بگذارید.

(برگرفته از ماهنامه دندانپزشک)

index


شایعترین مشکلات سلامت شغلی در دندانپزشکی

بدون نظر

با وجود اینکه دندانپزشکی به عنوان یکی از مشاغل کم خطرمعرفی شده است، خطرات احتمالی زیادی این رشته را به مخاطره انداخته است که شامل قرارگرفتن در معرض عوامل عفونی، اختلالات اسکلتی عضلانی، صدمه به چشم، اشعه، آلودگی صوتی، مواد دندانپزشکی و وضعیتهای روانی است.

از مهمترین مشکلات سلامت شغلی:

– آسیب های وارده به پوست
– بیماری های عفونی
– مشکلات چشم
– مشکلات شنوایی
– سلامت عمومی و استرس
– اشعه

index

 

(بیشتر…)


آفت دهان نشانه چیست؟

بدون نظر

عضو هیات علمی دانشکده دندانپزشکی علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه درمان قطعی آفت هنوز ناشناخته است، گفت: این عارضه سن خاصی ندارد و امکان ایجاد آن در کودکان نیز وجود دارد. محمدرضا صالحی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه اصفهان، با بیان اینکه آفت بیماری مربوط به سیستم دفاعی و ایمنی بدن است، اظهار کرد: علت آفت دهان هنوز ناشناخته است، اما ممکن است به دلیل مشکلات خود ایمنی ایجاد شود. وی با بیان اینکه عملکرد سیستم دفاعی بدن در مقابل برخی ویروس‌ها یا عوامل ناشناخته دیگر که در بدن وجود دارد یا از بیرون وارد بدن می‌شود، موجب بروز آفت می‌شود، افزود: درمان آفت یک رویه پیچیده است و با توجه به علت آن متفاوت و معمولا دارای دوره‌ای یک هفته‌ای است.

666-3

(بیشتر…)


خدمات دندانپزشکی، بیشترین پرداخت از جیب بیمه‌شدگان در بخش سرپایی

بدون نظر

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با توجه به این امر که مبحث دندانپزشکی برای اولین بار است که در سازمان ورود پیدا کرده و در قالب ۱۴ نوع خدمت برای کودکان زیر ۱۴ سال، روستائیان و عشایر، ساکنین شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و مادران باردار در تعهد این سازمان قرار گرفته است، گفت: ما به تمام کلینیکهای دندانپزشکی دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور و ادارات کل بیمه سلامت اعلام آمادگی کرده‌ایم که در قالب تعرفه اعلام شده می‌توانیم خرید خدمت کرده و خدمات درمانی ارائه کنییم.

به گزارش سرویس «اجتماعی» ایسنا، دکتر انوشیروان محسنی بندپی ضمن تاکید بر این مسئله که خدمات دندانپزشکی جزء خدمات گران قیمت تلقی می‌شود افزود: بیشترین پرداخت از جیب بیمه شدگان در بخش سرپایی مربوط به خدمات دندانپزشکی است که ۲۵ درصد هزینه را در سازمان بیمه سلامت ایران شامل می‌شود که وظیفه بیمه در این میان احصاء این خدمات بوده است.

Bqmoj8tCYAAxi-4.jpg large

(بیشتر…)


مجوز صادرات داروی “آفتین‌ژل” اخذ شد

بدون نظر

سرپرست تخصصی گروه مواد دندانی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران از تولید انبوه داروی آفتین ژل (AAFTIN GEL) در ایران و تجاری سازی آن در مرکز رشد تجهیزات و مواد دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران خبر داد و گفت: مجوز صادرات آفتین ژل به کشورهای همسایه گرفته شده است.

دکتر فرهاد شفیعی در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه مواد اولیه داروی ژل التیام فوری آفت دهان در ایران تهیه شده است، افزود: با تحقیقات هشت ساله بر روی بیماری آفت دهان در سال ۲۰۱۰ توانستیم یک روش با متد دقیق برای درمان آفت دهان با استفاده از ژل با غلظت مشخص ابداع کنیم که این ژل می تواند آفت را در هر مرحله از دوره بیماری (یک تا ۱۴ روز) بهبود دهد و درد و سوزش ناراحتی بیمار را به طور دائم متوقف کند.

6754

(بیشتر…)


بهبود اوضاع دندان ایرانی‌ها در دستور کار وزارت بهداشت

بدون نظر
وزیر بهداشت از تلاش برای بهبود وضعیت دندان ایرانی‌ها خبر داد.

 دکتر هاشمی با اشاره به تدوین برنامه‌ای برای وزارت بهداشت در جلسه هیأت دولت با حضور دکتر حسن روحانی بی‌آنکه جزئیاتی از این طرح اعلام کند، گفت: یکی از مشکلات بر سر راه این برنامه بحث اعتبارات است که امیدواریم با تأمین اعتبار در سال آینده این برنامه عملیاتی شود.

وی با بیان اینکه تا همین جا هم در دولت حسن روحانی، ۶۸مرکز درمناطق محروم روستایی را برای درمان دندان‌های مردم فعال کرده‌ایم، افزود: اقدامات پیشگیرانه برای کودکان و نوجوانان از دیگر فعالیت‌‌های وزارت بهداشت در این حوزه است. در این خصوص هم برنامه‌ای داریم که از سال آینده و برای جلوگیری از پوسیدگی دندان دانش‌آموزان در مدارس تا اول متوسطه اجرایی می‌شود. برای این کار میان وزارتخانه‌های بهداشت و آموزش و پرورش هماهنگی لازم ایجاد شده است. این اقدامات با نیازهای جامعه فاصله زیادی دارد. پوشش بیمه‌ای در بخش دندان ضعیف است و برای حل مشکلات مردم در این زمینه باید فکر اساسی کرد.

وی همچنین در اعلام نتایج سفر خود همراه با معاون اول رئیس‌جمهور به کشور عراق گفت: در این سفر ۱۰سند و یادداشت تفاهم مهم میان ۲ کشور امضا شد که ازجمله آنها در حوزه بهداشت و سلامت بود. بخش مهمی از مذاکرات در زمینه ایجاد دانشگاه‌های ایرانی در خاک عراق و آموزش دانشجویان و دانش‌آموزان عراقی در حوزه پزشکی در ایران بود و عراقی‌ها از این موضوع استقبال کردند. ثبت داروهای ایرانی در عراق و ساخت کارخانه‌هایی با منشأ ایرانی آغاز شده است.

14-6-16-133431dentist-011

http://www.shahrekhabar.com