بایگانی برای اسفند, ۱۳۹۱

اورژانس‌های دندانپزشکی در تعطیلات عید

بدون نظر

ورژانس‌های دندانپزشکی در تعطیلات عید (نویسنده:دکتر گلرخ ثریا) پیدا کردن دندانپزشک در ایام عید کار دشواری است ولی در عید و دید و بازدیدها و مسافرت‌ها، فرو رفتن پوست تخمه در لثه، دندان‌درد و شکستن دندان را حتما تجربه کرده‌اید. این‌ها را می‌توان اورژانس‌های دندانپزشکی در ایام نوروز دانست. اگر شما هم بدانید که در این شرایط چگونه باید به خودتان کمک کنید، می‌توانید سر فرصت یک کلینیک دندانپزشکی پیدا کنید تا درمان‌های تکمیلی را انجام دهید.اگر نمی‌خواهید در مهمانی‌ها مسواک بزنیدوقتی برای دید و بازدید عید از این خانه به آن می‌روید، مسلما کلی شیرینی و آجیل میل می‌کنید که باقی‌مانده آن بین دندان‌هایتان می‌ماند. در این میان حتما دور از ادب است که در پایان به دست‌شویی بروید و مسواک بزنید. برای اینکه دهانتان تمیز شود، یک آدامس کوچک در دهان‌تان بگذارید و بجوید. بزاق و جویدن دندان‌ها‌یتان را فعلا تمیز می‌کنند و اسید دهان شما را پایین نگه می‌دارند تا به خانه برسید و مسواک بزنید. در غیر این‌صورت باقی‌مانده خوراکی‌ها در بین دندان‌هایتان تولید اسید کرده و دندان‌هایتان در طول روز پوسیده می‌شوند.اگر دندان‌تان لب‌پر شدبازار شکستن تخمه، پسته‌هایی که خندان نیستند و فندق با دندان، در ایام عید داغ است. در درجه اول توصیه ما به شما این است که این کار را انجام ندهید. پسته‌ها و فندق‌های سربسته را در ظرفی نگهداری کنید و سرفرصت آنها را با چکش بشکنید و نوش‌جان کنید. شکستن این دانه‌ها به ویژه با دندان‌های جلویی خطرناک است و می‌تواند سبب ترک برداشتن، لب‌پر شدن و یا حتی شکستن دندان‌های شما شود. اگر شما دندان‌هایتان را با مواد هم‌رنگ دندان ترمیم کرده باشید، این مواد ترمیمی از سطح دندان‌هایتان ممکن است جدا شوند. نشانه برخی از ترک‌های دندانی این است که وقتی دندان‌هایتان را روی هم فشار می‌دهید و رها می‌کنید، آن دندان در لحظه جدا شدن درد می‌گیرد. خوب، اگر شما به توصیه‌های ایمنی ما عمل نکردید و قطعه‌ای از دندان‌تان شکست، باید در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید. گاهی می‌توان ترک‌های ایجاد شده روی دندان‌ها را به خوبی ترمیم کرد. اگر قطعه‌ای از دندان‌تان هم شکست و جدا شد، آن را به حال خود تا پایان تعطیلات رها نکنید. بهتر است پیش از اینکه پوسیدگی در محل شکستگی آغاز شود، آن را ترمیم کنید ولی اگر دوست دارید دندانپزشک خودتان پس از تعطیلات عید دندان‌تان را ترمیم کند، حتما با مراجعه به یک کلینیک دندانپزشکی دندانتان را به صورت موقت پانسمان کنید.


فیشور سیلانت روشی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

بدون نظر

شیار درمانی یا فیشورسیلانت، یکی دیگر از روش های افزایش مقاومت دندان و پیشگیری از پوسیدگی تا مدت طولانی تر (۱۰ تا ۱۵ سال) می باشد. در این روش از مواد هم رنگ و رقیق و رزینی برای مهر و موم کردن شیارهای عمیق و منافذ دندانی در سطح جونده که بیش از ۷۰ درصد پوسیدگی ها از آنجا آغاز می شود، استفاده می گردد. در شیار درمانی دندان ها ابتدا بروساژ و تمیز شده و بدون تراش و یا با تراش بسیار کم تمیز و خشک شده و توسط نور دستگاه مواد سیلانت در یک جلسه سفت و محکم می شود. انجام شیار درمانی نباید مانع از مسواک زدن و نخ کشیدن لای دندان ها شود. بهترین سن برای شیار درمانی بین ۶ تا ۱۲ سال و در مورد دندان های آسیای شیری و دایمی تازه رویش یافته صادق می باشد.
● فیشورسیلانت یعنی چه؟
سطح رویی دندان یا همان سطح جونده در دندان های عقب محلی است که جویدن با آن صورت می گیرد. اگر در دهان خود یا کودک تان به دقت نگاه کنید، متوجه می شوید که این سطح در دندان های خلفی سطح صافی نیست و پر از فرورفتگی و شیار است. بسیاری از این شیارها به قدری باریک و عمیق هستند که گفته می شود که حتی یک موی مسواک هم نمی تواند به عمق آن برسد و تمیز کردن آنها بسیار مشکل است. همین امر موجب می شود که این مناطق محل بسیار مناسبی برای تجمع پلاک میکروبی و خرده های غذایی باشد. در نتیجه پوسیدگی هم در بیشتر موارد، در همین محل ها خود را نشان می دهد. یک روش خوب جلوگیری از پوسیدگی در دندان های کودکان، این است که این شیارها (شیارهای عمیق دندان های خلفی دایمی کودکان) را به وسیله ماده چسب مانندی می پوشانند. در نتیجه قسمت های رویی دندان ها، سطح صافی پیدا می کنند و بروز پوسیدگی در این محل ها کاهش می یابد. به این روش در دندانپزشکی فیشور سیلانت گفته می شود. فیشور به معنی شیار و سیلانت به معنی پوشاندن است. بنابراین فیشور سیلانت یعنی: پوشاندن شیارهای دندان.در فارسی آن را مهر وموم کردن شیار دندان ها می نامند.