بایگانی برای مرداد, ۱۳۹۲

روز پزشک مبارک

بدون نظر

در آساتانه اول شهریور ماه، روز بزرگداشت حکیم ابوعلی سینا و روز پزشک شرکت پردازش سیستم پرنیان ضمن ارج گذاری به زحمات ارزشمند و خدمات حیات بخش همه پزشکان شریف و قدردانی از تلاش های بی وقفه و کوشش های بی بدیل زحمتکشان جامعه پزشکی در همه ادوار گذشته بخصوص دوران هشت ساله جنگ تحمیلی و همچنین سپاس فراوان از خدمات علمی و تحقیقات بالینی و آزمایشگاهی و پژوهش های تخصصی پزشکان محترم که با شناخت و ابداع روش های نوین درمانی، خدمات بزرگی را برای مداوا و معالجه هرچه بیشتر بیماران به عرصه پزشکی کشور ارائه نموده اند، روز پزشک را به همه این بزرگواران تبریک و تهنیت عرض مینماید.


حضور نرم افزار مدیریت دندانپزشکی «لبخند» در دومین کنگره بزرگ ICOI/IAO در ایران

بدون نظر

دومین کنگره بزرگ ICOI/IAO در ایران از تاریخ ۳۰ مرداد الی ۱ شهریور ۱۳۹۲ در هتل عباسی اصفهان برگزار میگردد.
در این کنگره که به همت انجمن دندانپزشکی اصفهان و با حضور جمعی از اساتید ارجمند و دندانپزشکان محترم برپا می گردد آخرین دستاوردهای علمی و یافته های تخصصی زیبایی و ایمپلنت ICOI توسط متخصصین و صاحبنظران این رشته ارائه میگردد.
همزمان با برگزاری این کنگره بزرگ، نمایشگاه تخصصی تجهیزات و لوازم دندانپزشکی و صنایع وابسته با حضور فعال شرکتهای معتبر در محل مزبور دایر خواهد شد.
شرکت پردازش سیستم پرنیان بعنوان اولین و تنها تولیدکننده نرم افزار تحت وب (شبکه اینترنت) و کاملاً فارسی مدیریت مطب و کلینیک دندانپزشکی «لبخند» از عموم دندانپزشکان ارجمند به ویژه دندانپزشکان ترمیمی جهت شرکت در این کنگره و بهره مندی از دستاوردهای علمی و تخصصی آن و همچنین بازدید از غرفه این شرکت جهت آشنایی هرچه بیشتر با امکانات و قابلیت های جدید نرم افزار «لبخند» دعوت بعمل می آورد.


گزارش وجوه دریافتی در نرم افزار مدیریت مطب و کلینیک دندانپزشکی لبخند

بدون نظر

گزارش وجوه دریافتی در نرم افزار مدیریت دندانپزشکی لبخند
یکی از مهمترین و اساسی ترین درخواست های دندانپزشکان محترم در کلینیک و مطب دندانپزشکی امکان تهیه گزارش دقیق از وجوه دریافتی می باشد. نرم افزار مدیریت مطب و کلینیک دندانپزشکی لبخند با طراحی و ساخت گزارش وجوه دریافتی این خواسته دندانپزشکان را محقق ساخته است. بگونه ای که تنها با یک کلیک و دادن بازه زمانی می توانند وجوه دریافتی شان را به صورت نقد، کارت و یاچک مشاهده نمایند. برای اینکار با کلیک بر روی آیکون «گزارش وجوه دریافتی» در قسمت «بیماران» در صفحه‌ی اصلی لبخند صفحه‌ی مربوط به گزارش وجوه دریافتی نمایش داده می‌شود. در این بخش کافی است بازه زمانی مورد نظر را وارد کرده تا لیستی از دریافتی ها نمایش داده شود. همچنین میتوان با انتخاب یکی از موارد نقد، کارت و یا چک و تایپ آن در قسمت جستجو مجموع مبلغ دریافتی مورد نظر خود را در بازه زمانی مشخص شده مشاهده کرده و فایل خروجی تهیه نمود.


مسواک یا نخ دندان؟

بدون نظر

مسواک یا نخ دندان؟
در یک مطالعه جدید که بر روی ۵۰۰۰ فرد مسن انجام شد، مشخص گردید احتمال ابتلا به بیماری زوال عقل در کسانی که روزانه مسواک نمی زنند، ۶۵ درصد بیشتر از کسانی است که به طور منظم از مسواک استفاده می کنند.

تحقیق دیگری نشان داد که حدود ۶۵ میلیون امریکایی (یک نفر از هر دو نفر بزرگسال ۳۰ سال و بالاتر) مبتلا به بیماری لثه هستند. بر اساس اطلاعیه انجمن قلب امریکا در سال ۲۰۱۲، بیماری های لثه یک عامل خطر در ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی (حملات قلبی و سکته) می باشند.

بهترین روش برای حفظ سلامتی دندان ها و لثه چیست؟

تقریبا همه افراد با این نظر موافقند که ۲ بار مسواک زدن در روز ضروری است. اما این روزها نکته بحث برانگیز دیگری نیز مطرح است، مبنی بر اینکه استفاده از نخ دندان بهتر است قبل از مسواک زدن انجام شود یا پس از آن؟

در ادامه این بحث توصیه های ۵ دندانپزشک حاذق را ذکر می کنیم:

۱- این دندانپزشک به بیمارانش توصیه می کند که برای از بین بردن پلاک بین دندان ها، قبل از مسواک حتما از نخ دندان استفاده کنند. این امر موجب می شود که مسواک، باکتری ها و باقی مانده های خارج شده توسط نخ را از محیط دهان خارج نماید.

۲- این متخصص معتقد است که به ویژه برای کودکان، استفاده از نخ بعد از مسواک زدن بهتر است. این کار کمک می کند ذراتی که پس از مسواک در دهان باقی می مانند، توسط نخ خارج شوند. اگر اول از نخ استفاده کنید ممکن است مسواک موجب شود باقی مانده ها به میان لثه فرو روند. همچنین این دندانپزشک توصیه می کند که روش صحیح استفاده از نخ نیز بسیار مهم است، برای این کار نخ را به صورت C درآورده و به طور دورانی در اطراف دندان حرکت دهید. حرکات بالا و پایین نخ به تنهایی کافی نیست زیرا سطح دندان ها را به خوبی تمیز نمی کند.

۳- دندانپزشک سوم معتقد است که ترتیب استفاده از مسواک و نخ تفاوتی نمی کند، زیرا مسواک سطح دندان ها و نخ فاصله میان دندان ها را تمیز می کند.

۴- متخصص بعدی می گوید که مهم ترین نکته این است که ۲ بار در روز مسواک بزنید و ۱ بار از نخ استفاده کنید. این دندانپزشک معتقد است برای خارج کردن پلاک و باقی مانده ها از میان دندان ها چند دقیقه را صرف استفاده از نخ کنید. ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان لازم است تا باکتری ها درون پلاک ها جای گیرند، بنابراین خارج کردن پلاک توسط نخ، حداقل ۱ بار در روز، سلامت دهان و دندان ها را تامین می کند.

۵- نظر دندانپزشک پنجم این است که شب ها قبل از خواب از نخ استفاده کنید. در زمان خواب، ترشح بزاق برای تمیز کردن دندان ها و لثه کاهش می یابد و باکتری ها فرصت بهتری برای آسیب رساندن به دندان ها دارند. بنابراین استفاده از مسواک و نخ و همچنین تمیز کردن زبان هر شب قبل از خواب ضروریست.

بر اساس گزارش انجمن دندان امریکا، نخ و مسواک هر دو ضروریند اما استفاده از نخ دندان قبل از مسواک، کمک می کند که فلوراید موجود در خمیر دندان در زمان مسواک زدن، بهتر به میان دندان ها نفوذ کرده و در نتیجه احتمال پوسیدگی دندان کاهش یابد.

بر اساس نظر دندانپزشکان، استفاده روزانه از نخ دندان برای پیشگیری از تجمع باکتری ها بین دندان ها و تشکیل پلاک و رسوب و در نتیجه تورم و التهاب لثه که اولین مرحله در بیماری های لثه می باشد، ضروریست.


تاریخچه خمیردندان

بدون نظر

تاریخچه خمیردندان

خمیر دندان دهه ۹۰ چه داشت؟
• مونو فلوروفسفات سدیم
• رنگ
• طعم
• فلوراید
• مواد کف زا
• پاک کننده ها
• مواد رطوبت زا (که مانع خشک شدن خمیر میشوند.)
خمیر دندان های گیاهی یا Herbal برای کسانی ساخته شد که به دنبال یک تمیز کننده طبیعی بودند و نمی خواستند از خمیرهای حاوی فلوراید استفاده کنند.
بعضی از این نوع خمیر دندان ها شامل:
• صمغ درخت مرمکی
• عصاره گیاهان ( عصاره توت فرنگی)
• روغنها و پاک کننده های مخصوص
همان طور که می بینید، بعضی از این مواد در فرمول قرن نوزدهم خمیر دندان دیده می شود.

قرن بیست و یکم:
در قرن حاضر، هنوز تغییری در آخرین دستاوردهای دهه نود به وجود نیامده است و تنها می توان به انواع مواد سفید کننده دندان که به بعضی از خمیر دندان ها اضافه می شود اشاره نمود.
ما اشاره به قدیمی ترین فرمول خمیر دندان را در آخر مطلب انجام میدهیم. این فرمول که مربوط به بیش از ۱۵۰۰ سال قبل از پدید آمدن خمیر دندان کلگیت Colgateدر سال ۱۸۷۳ است، بر روی یک ورق پاپیروس نوشته شده است. این محصول که “پودری برای دندان های سفید و بی نقص” نامیده شده است، زمانی که که با بزاغ دهان مخلوط می شود، خمیری سالم پدید می آورد و دستور تهیه آن از این قرار است:
“موادی که برای داشتن لبخند زیبا لازم است شامل یک درخما (میزانی برابر یک صدم اونس) سنگ نمک، دو درخما نعنا، یک درخما گل نرگس خشک شده و بیست دانه فلفل است و این مواد باید همه کوبیده شده و یا یکدیگر مخلوط شوند.”
بنا به گفته یک دندان پزشک اطریشی که آنرا امتحان کرده بود نتیجه، خمیری است تند که موجب خونریزی خفیف لثه می شود اما بر بسیاری از خمیر دندان های جدید برتری دارد.
• خمیر دندان، خمیری ساینده است؟
• وجود این خاصیت در خمیر دندان موجب ساییده شدن و پاک شدن باقی مانده غذا و جرمهای موجود بر روی دندان میشود.
• ماده ساینده موجود در خمیر دندان دیکلسیم فسفات دی هیدرات نام دارد و یک پنجم کل لوله خمیر دندان را تشکیل میدهد.
• ماده اصلی دیگر خمیر دندان، نوعی چسب است که از آب و موادی برای راحت پخش شدن خمیر در دهان تشکیل شده است و این مواد شوینده سازنده کف و دلیل براق شدن دندانها هستند.
• طعم خمیر دندان از گیاهانی چون نعنا، دارچین و پونه گرفته میشود و شیرینی آن بر اثر استفاده از شیرین کننده های مصنوعی است.
• قبل از اختراع خمیر دندان، مردم از هر چیز خشک و زبری برای تمیز کردن دندان استفاده می کردند. این موارد شامل پوست تخم مرغ خرد شده، پودر سنگ خاراپا سنگ پا سم حیوانات استفاده می کردند.
• قبل از به وجود آمدن مسواک، مردم از انگشت خود یا ترکه و شاخه های جوان انواع درخت استفاده می کردند (که در عربستان همچنان رواج دارد)


فناورهای جدید، باعث ایجاد انقلابی درعرصه دندانپزشکی شده است

بدون نظر

فناوری های جدید ارائه شده در عرصه دنداپزشکی هم زمینه را برای کنار گذاشتن مته های پر سر و صدا و ترس آور فراهم کرده و هم باعث شده است تا قالب های ارتدونسی فلزی کنار گذاشته شود.
شبکه خبری یورونیوز در بخش اخبار فناوری های پیشرفته به بررسی پیشرفت های صورت گرفته در دندانپزشکی و نقش تصاویر سه بعدی و لیزر در این حرفه پزشکی پرداخت و اعلام کرد نمایشگاه ایمجینا؛ همیشه محل گردهمایی کارشناسان تصاویر سه بعدی اروپا است که هر سال در موناکو برگزار می شود.
نمایشگاه امسال به طور تخصصی به استفاده تصاویر سه بعدی در دندانپزشکی اختصاص یافته بود. استفاده از تصاویر سه بعدی در دانپزشکی رشته جدید در دنیای بهداشت و سلامت به حساب می آید. تصاویر سه بعدی در تشخیص، درمان و آسایش بیمار استفاده های زیادی دارند.
لوران پوئون، مدیر کل نمایشگاه ایمجینا در پاسخ به این سئوال که چرا نمایشگاه امسال به دندانپزشکی اختصاص یافت گفت:« امسال تصمیم گرفتیم به دندانپزشکی متمرکز شویم زیرا فناوری تصاویر سه بعدی ، فناوری دیجیتالی و لیزر موارد استفاده زیادی در دانپزشکی دارد. به طوری که استفاده از آنها هم تشخیص و آسایش بیماری ها را افزایش می دهد.»
شرکت فتونا از کشور اسلوونی نیز در این نمایشگاه نسل نوینی ازمته های لیزری را به نمایش گذاشت که با آن مته های پر و سر صدا که استفاده از آنها، ترس بر دل بیماران می گذاشت به کلی تفاوت دارد.این مته های لیرزی بدون آنکه درد زیادی ایجاد کنند، می توانند متناسب با خرابی دندان حفره مورد نظر را برای ترمیم آن ایجاد کند.
این در حالی است که مته های قبلی با لرزش، ترس و خطر عفونت برای دندان و لثه همراه بود.
شرکت واتک کره جنوبی نیز که در تصاویر دانپزشکی تخصص دارد در این نمایشگاه حضور داشت. این شرکت هم دستگاهی ابداع کرده است که فقط با استفاده از مقدار کمی اشعه ایکس، تصاویر دیجیتالی بسیار با کیفیتی می گیرد. در این فناوری اشعه ایکس دقیقا به جایی تابانده می شود که باید درمان یا ترمیم صورت گیرد.
شرکت گناتوس برزیل نیز در نمایشگاه ایمجینا امسال موناکو فناوری ارائه کرده بود که هدف از آن فراهم کردن آسایش بیمار و غلبه کردن بر ترس از دانپزشکی بود.
این شرکت برزیلی دستگاه ماساژ کامل را ارائه کرد که بیمار با استفاده از دستگاه کنترل از راه دور ، نوع ماساژ خود را از جمله منقطع،پیوسته یا همراه با موج انتخاب می کند.
شرکت اینویزالین آمریکا نیز با نسل نوینی از قالب های ارتدونسی در این نمایشگاه شرکت کرده بود که در عین زیبایی، هم دندانها را در سر جایشان قرار می دهد و آنها را سفید می کند.این قالب های ارتدونسی چون برای هر کسی متناسب با اندازه قالب دهان او ساخته می شود فرد می تواند در خانه آن را در آورد و دوباره نصب کند و دیگر نیازی نیست برای نصب دوباره به دندانپزشکی مراجعه کند.
اگر فرد هر دو هفته ، یکی از این قالب های ارتدونسی شفاف را استفاده کند ، بعد از مدتی هم ردیف دندان هایش مرتب خواهد شد و هم رنگ سفید مورد نظر را به دندایش بر می گرداند.
تهران / واحد مرکزی خبر / علمی و فرهنگی